SolunFM

Сирија: Русија ги напаѓа позициите на исламистите во Идлиб

Неколку борци од исламистичката терористичка група ХТС беа убиени во руски воздушни напади врз северниот сириски гувернер Идлиб. До неодамна, ХТС уживаше силна поддршка од Турција и САД. Овие случувања се случија во време кога се зголемија американско-руските конфронтации во Сирија.

Осум борци од екстремистичката група Хаиат Тахрир ал-Шам (ХТС) беа убиени во понеделникот во руски воздушни напади врз северниот сириски гувернер на Идлиб: „Осум членови на ХТС беа убиени, а други тешко повредени во шест воздушни напади на руски воени авиони по полноќ. во недела“, објави Сириската опсерваторија за човекови права (SOHR).

Фронтот Ал Нусра, кој го промени своето име во ХТС во 2017 година, претходно беше поврзан со Ал Каеда во Сирија. ХТС уживаше силна поддршка од Турција и САД до неодамна, особено кога коалицијата предводена од ХТС го окупираше гувернерот на Идлиб во 2015 година со оружје доставено од САД од Турција, вклучително и противтенковски ракети TOW. ХТС неодамна ја загуби поддршката од Турција додека Анкара се обидува да ги нормализира врските со Дамаск како дел од напорите за помирување поддржани од Русија. Исламистичката група ХТС држи уште големи делови од северозападната сириска провинција Идлиб под окупација.

Руските воздухопловни сили во Сирија, во координација со сириските војници, неодамна ги интензивираа бомбардирањата на позициите на милитантите во Идлиб. До 5 август, Москва го нападна воениот штаб на ХТС во Идлиб. Во јуни, руската армија повеќе пати ги гаѓаше терористичките позиции во Идлиб за да ги погоди ХТС и други групи, вклучително и екстремистичката странска милиција, “Туркистанската исламска партија” (ТИП) и дивизијата “Хамза” поддржана од Турција. Минатиот месец руските напади беа насочени кон фабрика за дронови во Идлиб.

Случувањата се случија во време кога се зголемија американско-руските конфронтации во Сирија. Пентагон ја обвини Москва дека се обидува да ги одтуркаат американските беспилотни летала во сирискиот воздушен простор, верувајќи дека „САД нема да одговорат со силен воен одговор“. САД во моментов ги засилуваат своите окупаторски сили во Сирија, наводно стравувајќи од можни напади врз нивните бази од групи поврзани со Иран.

САД илегално стационираа околу 900 војници во Сирија кои работат со Сириските демократски сили во североисточна Сирија, во кои доминираат Курдите. За разлика од американските окупаторски сили, руските трупи се стационирани во Сирија на покана на сириската влада. Американската војска одамна ги распореди своите окупаторски сили и опрема во североисточна Сирија, а Пентагон тврди дека операцијата има за цел да спречи нафтените полиња во регионот да паднат во рацете на терористите на ИД. Дамаск, од друга страна, секогаш нагласува дека примарна цел на операцијата е ограбување на природните ресурси на земјата.