SolunFM

ДНР јавува употреба на хемиско оружје од украинската војска

Властите на Доњецката Народна Република известуваат за употреба на хемиско оружје од страна на украинските вооружени сили против руските војници на територијата на ДНР. Руското министерство за одбрана се уште официјално не ја потврди информацијата.

Симболична слика

Се вели дека вооружените сили на Украина користеле хемиско оружје во гранатирањето на руските позиции во близина на Горловка во Доњецката Народна Република. Ова го известува советникот на шефот На ДНР, Јан Гагин, за ТАСС:

“Како што објавија командантите на теренот, украинските вооружени сили пукаат во голем обем со артилерија на цевки, чии гранати се исполнети со супстанција што предизвикува напади на задушување, лакримација, гадење, отекување на гркланот и иритација на кожата.”

Гагин истакна дека украинската армија веќе неколку пати користела хемиско оружје. Службеникот лично го доживеал ова во Волновача и Мариупол, “подоцнежните борци во Угледар и Артјомовск исто така беа погодени”, продолжи тој. Засега нема официјално соопштение од руското Министерство за одбрана.

Во меѓувреме, на интернет кружат видеа кои покажуваат како руските борци очигледно се изложени на употреба на хемиско оружје. Бидете внимателни, непристоен лексикон.

Се претпоставува дека украинските борци го користеле хемискиот воен агенс од групата агенси за војна на белите дробови хлоропикрин. Хлорпикрин предизвикува силна иритација на кожата и доведува до иритација на очите и тешкотии со дишењето. Труењата можат да доведат до смрт со задушување.

Повеќе на тена – Украина


Tags: