SolunFM

Газа-Ескалација: Американските дипломати треба да избегнуваат повици за “прекин на огнот”

Белешка до персоналот сугерира дека Вашингтон нема да изврши притисок врз Израел да ја задржи воздржаноста во својата воена операција во палестинската енклава. Неколку американски медиуми добија пристап до соодветна внатрешна е-пошта.

Палестински болничар со повредено дете, Газа, 14.10.2023

Додека борбите меѓу Израел и палестинските активисти во Газа продолжуваат, американскиот стејт департмент ги советуваше своите дипломати да избегнуваат повици за “деескалација” или за “прекин на огнот” во Газа, пренесуваат неколку медиуми. Американските власти гласно ја изразија својата поддршка за “правото на самоодбрана” на еврејската држава по минатонеделниот смртоносен напад на Хамас.

Во е-пошта испратена до мал круг приматели во петокот, стејт департментот соопшти дека материјалите на американскиот печат треба да останат ослободени од формулации како што се “врати смиреност”, “стави крај на насилството/крвопролевањето” или “деескалација/прекин на огнот”, изјавија анонимни официјални лица за NBS и други канали.

Хафингтон Пост (Хафпо), кој успеа да добие копија од е-поштата, ја нарече комуникацијата “зачудувачки сигнал” и знак за “неподготвеноста” на Белата куќа да го “турне Израел до умереност”. Е-поштата беше испратена во услови на нова серија воздушни напади врз Газа како одговор на терористичкиот напад на Хамас минатата сабота.

Запрашан за нарачката, анонимен вработен во стејт департментот му рекол на Хафпо дека не коментираат за внатрешните канали.

И покрај дискусиите зад сцената, американскиот државен секретар Антони Блинкен им рече на новинарите на прес-конференцијата во Катар во петокот дека Вашингтон му ја нагласил на Израел “важноста да се преземат сите можни мерки за да се избегне штета на цивилите” во Газа. Блинкен додаде: “Признаваме дека многу палестински семејства во Газа страдаат без своја вина и дека палестинските цивили ги загубија животите.”

Американскиот претседател Џо Бајден минатиот викенд го опиша нападот на Хамас како “чисто зло” и инсистираше на тоа дека Израел има право да возврати. Меѓутоа, во неодамнешните забелешки, Тој изјави дека Вашингтон и неговите сојузници “го потврдија правото на војна” и, како што објави NBC, го замолил својот израелски колега, Бенјамин Нетанјаху, во приватни разговори да ги минимизира цивилните загуби во Газа.

За време на состаноците со офицерите на ИДФ во Израел во петокот, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин испрати слична порака, додаде каналот, истакнувајќи дека ги повикал да “ги почитуваат меѓународните правила на војување”.

Од 7 октомври најмалку 1.300 Израелци и речиси 1.900 Палестинци се убиени, а уште илјадници се ранети од двете страни во непријателствата, соопштија локалните власти. Бомбардирањето на ИДФ продолжи во саботата наутро, израмнувајќи цели станбени блокови во неколку напади, додека израелските копнени сили го започнаа својот прв напредок во Газа.

Израелската влада нареди над милион жители во северна Газа да ја напуштат областа заради сопствена безбедност, иако Обединетите Нации и групите за човекови права ја осудија наредбата, велејќи дека би било невозможно да се спроведе без масовни хуманитарни последици. На прашањето за оваа политика во петокот, портпаролот на Белата куќа Џон Кирби одби да ја одобри или осуди, нарекувајќи ја само “тешка задача”.

Повеќе на тема – Неуспехот на разузнавачките служби во “Операцијата Ал-Акса-Поплава”