SolunFM

Конфликт на Блискиот Исток: Путин и Ердоган бараат решение за две држави

По телефонски разговор, рускиот претседател Путин и турскиот претседател Ердоган ги повикуваат Хамас и раководството на Израел да ги прекинат непријателствата. Решението за конфликтот лежи само во посебна држава на Палестинците во границите од 1967 година.

Рускиот претседател Владимир Путин разговара со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на состанокот во рускиот црноморски град Сочи во септември.

Во средата рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговараше со неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган. Ова е објавено на веб-страницата на рускиот претседател. Главната тема на дискусија беше ситуацијата во Израел. Двајцата државни шефови изразија длабока загриженост за ескалацијата на насилството и зголемениот број жртви.

Неопходно е двете страни веднаш да престанат со огнот и да продолжат со разговорите. И Турција и Русија се подготвени да земат активно учество во мировниот процес.

Путин и Ердоган истакнаа дека долгорочното мирно решавање на кризата на Блискиот Исток е можно исклучиво врз основа на дводржавното решение одобрено од Советот за безбедност на ОН. Соодветната резолуција предвидува воспоставување независна палестинска држава во границите од 1967 година, во која Источен Ерусалим ќе стане главен град на Палестина.

Покрај тоа, беа дискутирани прашања поврзани со руско-турската соработка.

Разговорите меѓу Турција и Русија ќе продолжат.

Повеќе на тема – Израел и Палестина