SolunFM

Од стратегија за одвраќање до офанзивна операција во израелската заднина: Хамас возвраќа

По неколкумесечно вознемирување и погроми против Палестинците на Западниот Брег, Хамас започнува офанзивна операција против Израел. Во позадина, Персија ги влече конците. Техеран има за цел да го направи можниот саудиско-израелски договор да пропадне со провокација.

Членовите на полициската академија управувана од палестинското движење Хамас присуствуваат на тренинг сесија во градот Кан Јунис во југот на Појас Газа на 2 август 2023 година.

Тековната офанзивна операција на движењето Хамас е најсилниот напад врз Израел што некогаш бил започнат од Газа. Пред сè, следува речиси по точно педесет години до денот по ненадејниот напад на Aрапските држави врз Израел за Јом Кипур. Во неделата, степенот на операцијата во стратешката израелска заднина стана повидлив: Најмалку 250 Израелци, според извештаите на медиумите, дури 300, беа убиени, повеќе од 1.800 повредени, од кои 300 тешко. Меѓу нив има војници, но и многу цивили од градовите и кибуцими, кои се наоѓаат директно околу Појасот Газа. Милитантите на Хамас, исто така, зедоа бројни Израелски војници како заложници и ги депортираа во Појасот Газа. Заложниците веројатно се претежно од Кибуцимите.

Медиумите во регионот покажаа снимки од навивачки борци на Hамас кои се враќаат во Газа со заложници. Сликите, исто така, покажаа убиени Израелци на израелските улици, како и војници убиени и киднапирани во Израел, зјапајќи во паника во милитантите на Хамас. Вооружените Палестинци успеаја да навлезат најмалку во осум локации, вклучително и две воени бази.

По нападите врз Израел од палестинскиот Појас Газа, израелската армија во саботата прогласи воена состојба. Војската потоа одговори на изненадувачките напади на палестинските милитанти со стотици ракети, при што Израел од вчера неселективно бомбардираше станбени згради во Појасот Газа. Во Газа врнат бомби. Министерството за здравство во Газа мораше да го ажурира бројот на загинати во неделата, последно изнесуваше 256. Според министерството за здравство, меѓу жртвите во Појасот Газа се и 20 деца.

Одкако претставници на радикалното движење на доселениците седат во десничарската верска влада на Бенјамин Нетанјаху, нивните постапки сè повеќе се здобија со нов квалитет. Рациите на радикалните доселеници врз палестинските населби на Западниот Брег неодамна се зголемија, при што Тел Авив продолжи со изградба на нелегални населби. Доселениците, исто така, прибегнаа кон будна правда во неколку наврати – како што е грабежот на палестинскиот град Хувара во февруари. Израелските безбедносни сили, исто така, неколку пати ја нападнаа Џамијата Ал Акса. Провокациите против Палестинците потоа кулминираа со неодамнешното генерално собрание на Обединетите Нации, каде Нетанјаху покажуваше карта на “Новиот Блиски Исток ” без Палестина пред Обединетите Нации.

Сепак, треба да се забележи, меѓу другото, дека Персија стои зад офанзивата на Хамас. Техеран има за цел да го попречи можниот саудиско-израелски договор за нормализирање на односите.

Додека Хамас испука стотици ракети со краток дострел кон Израел во исто време во последната операција, стотици борци за прв пат возеа теренски возила и мотоцикли во израелскиот град С’дерот и околните села. Хамас очигледно преминал од стратегија за одвраќање преку ракетни напади од Газа до операција за инфилтрација длабоко во Израел. Хамас сака да го промени статус квото на затворената енклава во Газа, која не беше во можност решително да ја промени со ракетните напади врз Израел во 2021, 2014, 2012 и 2008 година.

Повеќе на тема – Израел, Палестина и Персија