SolunFM

По палењето на Куранот: Синот на Кадиров го претепа затвореникот – видеото предизвикува дискусија

Чеченскиот лидер Кадиров објави видео од неговиот 15-годишен син како тепа затвореник. Се вели дека изгорел Куран во пролетта во јужниот руски град Волгоград. Реакциите во општеството се поделени.

Двајца синови на Кадиров: Ахмат лево и Адам десно на сликата

Рамзан Кадиров објави видео во понеделникот на кое се гледа како неговиот 15-годишен син Адам го тепа 19-годишниот Никита Шуравел во еден истражен затвор во Грозни. Тој беше уапсен напролет затоа што е обвинет за палење Куран пред џамија во јужниот руски град Волгоград. За време на сослушувањето, Шуравел призна дека постапил по инструкции на украинските разузнавачки служби. Како резултат на тоа, истражниот комитет покрена кривична постапка.

Татјана Москалкова, комесарот за човекови права во Русија, во средината на август објави дека добила жалба од Шуравел. Според нив, синот на Кадиров го претепал.

Во својата објава во понеделникот, шефот на Чеченија го потврди инцидентот и сподели соодветно видео. “Без претерување: да, јас сум горд на делото на Адам”, напиша Кадиров. “Таквите провокатори и предавници се болен тумор на телото што треба да се каутеризира”, додаде тој.

Уште истиот ден, Москалкова изрази критики за видеото, нагласувајќи дека криминалците треба да се држат во притвор “според правилата утврдени со закон”. “Без разлика какво страшно злосторство ќе изврши човек, според законот, тој мора да одговори за тоа на суд. Ова се принципите на нашето владеење на правото”, напиша таа. Уништувањето на светите книги не треба да биде “неказнето”.

Валери Фадеев, претседател на Претседателскиот совет за човекови права, реагираше слично. Тој го критикуваше палењето на Куранот и во исто време истакна дека правилата за притвор “мора строго да се почитуваат”. Ева Меркачова, членка на советот, рече дека планира да го пријави видеото во агенциите за спроведување на законот и побара трансфер на Шуравел од Чеченија. “Ова е предизвик за целиот правен систем на Русија. Тие покажаа дека во одреден регион можат да извршат злосторства и ништо нема да им се случи”, рече таа. “Се плашам дека следната вест може да биде дека го наоѓаме Никита Шуравел мртов во неговата ќелија”, продолжи таа.

Владислав Даванков, заменик-претседател на Државната Дума, изјави: “Нашата земја е голема и многу различна, но законот треба да биде ист за секого.”Палењето света книга во јавност е глупаво во најдобар случај и намерно поттикнување омраза во најлош случај. Но: “Линчувањето е неприфатливо. Многу лош пример за младите”, додаде тој.

Во меѓувреме, новинарката Ксенија Собчак објави дека Кадиров телефонски ја известил дека неговиот син ќе биде “казнет со целосна сериозност на законот доколку судот го прогласи Адам за виновен”. Претходно, таа го нарече видеото “непочитување на законите на нашата земја”.

Сепак, некои од доверливите на Кадиров ги поддржаа постапките на неговиот син. Собранителот Адам Делиханов изјави :” за Чеченец нема ништо поважно и посвето од неговата религија. Многу е пријатно што, и покрај неговата млада возраст, Адам е достоен пример за своите колеги и покажува искрена желба да ја браниме нашата вера и вредности.”

Ахмед Дудаев, Чеченски Министер за национална политика, надворешни односи, печат и информации, рече дека палењето на Куранот е кршење на верските чувства на повеќе од 30 милиони муслимани во Русија и милијарди муслимани ширум светот. “Браво, Адам. Ние сме горди.”, напиша тој.

Досега, руските агенции за спроведување на законот не одговорија на видеото објавено од Кадиров. Портпаролот на Кремљ, Д’митриј Песков, исто така, одби да го коментира инцидентот во вторникот.

Повеќе на тема – Религија