SolunFM

Путин : Следниот самит на БРИКС ќе се одржи во Казан

Следниот самит на БРИКС треба да се одржи во Казан во октомври 2024 година, изјави во средата рускиот претседател Владимир Путин. Точните датуми се уште не се одредени. Русија ќе го преземе претседавањето со асоцијацијата на држави во наредната година.

Русија има намера да го одржи XVI. самит на БРИКС во октомври 2024 година во Казан. Ова го изјави во средата рускиот претседател Владимир Путин преку видео врска на состанокот на шефовите на држави и влади на земјите од БРИКС. Казан се наоѓа во југозападна Русија и е главен град на полуавтономната Република Татарстан.

Планираме околу 200 политички, економски и социјални настани во кои ќе учествуваат повеќе руски градови“, рече Путин. Сè уште не се договорени конкретни датуми. Тој додаде дека следната година Русија ќе претседава со БРИКС: „Нашето претседавање ќе се одржи под мотото „Зајакнување на мултилатерализмот за правичен глобален развој и безбедност“.

БРИКС е унија на пет држави : Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка. Петнаесеттиот самит на БРИКС, на кој ќе присуствуваат бразилскиот претседател Лула да Силва, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, рускиот претседател Владимир Путин, индискиот премиер Нарендра Моди, кинескиот претседател Си Џинпинг и јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса, ќе се одржи од 22 до 24 август во Јоханесбург. На дневниот ред на самитот се и разговори за проширување на унијата на држави.

Во март, меѓународниот кривичен суд (МКС), на кој припаѓа Јужна Африка, издаде налог за апсење на Путин, повикувајќи се на наводите од Киев дека Русија е одговорна за киднапирање на украински деца. Москва ги отфрли обвинувањата и подвлече дека не го признава авторитетот на МКС.

Повеќе на тема – Москва : Државите од западот не се добредојдени во државите од БРИКС