SolunFM

Шокантно видео: Девојка киднапирана во Израел е Германка

Сликите и видеата од пограничната област меѓу Појасот Газа и Израел се делумно со шокантна бруталност. Видеото што кружеше на социјалните мрежи го покажа голото тело на една млада жена на пикап. Сега излегува дека се работи за една Германка.

Од вчера напладне на социјалните мрежи кружи вознемирувачко видео на кое гласно се гледаат диво гестикулирачки Палестинци кои седејќи на црн пикап киднапираат жена со сила. Не е целосно јасно дали младата жена е наркотизирана, сериозно повредена или можеби дури и веќе мртва.

По првичните претпоставки дека станува збор за млада Израелка, потврдената реалност сега е дека е Германка. Одлучувачки фактор беше очигледната и забележлива тетоважа на нозете, која беше препознаена и споредувана со слики профилот на жртвата на Инстаграм.

Скриншот. Инстаграм shanukk

Прво имаше Х-објавување во кое сестрата на жртвата излезе да зборува:

Во текот на денот, братучед на семејството потврди за британскиот Дејли Меил дека семејството на Лук “ги препознало нејзините карактеристични тетоважи на нозете и нејзините дредови”. Жртвата е во раните 20-ти.

Во меѓувреме, мајката на киднапираната проговори исто така преку видео порака. Семејството живее на околу 80 километри од Појасот Газа. Лук е Германка, родена е во Равенсбург и емигрирала во Израел пред триесет години, според информациите на Дер Шпигел. Во видеото мајката бара релевантна помош и информации во врска со непознатото место каде се наоѓа нејзината ќерка. Комуникацијата беше направена на германски јазик:

“Утрово мојата ќерка, Шани Никол Лук, германски државјанин, беше киднапирана од Палестинскиот Хамас со група туристи на југот на Израел.”

Според претходните информации, младата жена била посетителка од музички фестивал со пријател и други туристи. Подетални информации за тоа каде се наоѓа Шани Никол Лук и можната смрт се уште се чисто шпекулативни. Според написот на Шпигел, мајката е во контакт со германската амбасада и федералната канцеларија за криминална полиција.

Повеќе на тема – Израел и Палестина