SolunFM

Кога дури и нацистите веќе не се нацисти: Белешки од работ на матрицата

Американскиот активист за граѓански права мартин Лутер Кинг, е ревидиран во историографијата како безопасен идиот. Во историографијата, Џорџ В. Буш е само безопасен старец кој сака да црта слики. Нацистите беа едноставно храбри херои кои ја бранеа својата татковина.

Борбата против СССР не го прави човек одма нацист. Канадскиот скандал за (неонацистот) Хунка е демонстрација за тоа како историјата може да се искомплицира и е подарок за оние пропагандисти кои го користат шармот на едноставноста.

Од Кејтлин Џонстоун

Американскиот писател и новинар Мет Таиби ја опиша статијата објавена од онлајн публикацијата Политико со наслов “Борбата против СССР не мора да ве направи нацист” како “најлош коментар во историјата“.

Во овој коментар без зборови на Политико, скандалот што се случи во канадскиот парламент, каде вистински ветеран на Вафен-СС беше пречекан со овации и аплаузи, е ставен во перспектива. И сега тие се обидуваат да го прикажат овој инцидент како “комплициран” и како нешто што “игра во рацете на руските пропагандисти”.

Веќе некое време, либералите ги обвинуваат своите политички противници дека се нацисти и го изедначуваат рускиот претседател Владимир Путин со Адолф хитлер. Во сегашнота време, дојдовме толку далеку што истите либерали сакаат да бранат нацист и да нè натераат да веруваме дека човек не може да мрази никого само затоа што тој се заколна на верност на Адолф Хитлер. Порано мислев дека нацистите се лоши. Но, тогаш мејнстрим медиумите ми објаснија дека многу нацисти имале добри причини да бидат нацисти.

Со генерации, Американската Империја ја турна културната опсесија со Втората Светска Војна за да ги прикаже сите свои војни како “Добри момци од САД наспроти овој Хитлер”. И по овие неколку минути во канадскиот парламент, за време на која оваа опсесија стана непријатна, одеднаш се вели: “Всушност, нацистите не беа сите лоши, ако човек размисли за тоа повторно.”

Затоа, ајде повторно да резимираме.

Поддржувачите на поранешниот лидер на британската Лабуристичка партија, Џереми Корбин: Нацисти. Активистите кои се залагаат за правата на Палестинците: Нацисти. Луѓе кои си дозволуваат да го критикуваат Израел: Нацисти. Луѓе кои не гласаа за Хилари Клинтон, туку за Доналд Трамп: Нацисти. Украински војници со нацистички амблеми и отворено истакнување на нацистичката идеологија: Нема нацисти. Вистински ветеран на Вафен-СС во Канадскиот Парламент: Не е Нацист.

Војната во Украина стана огромна рекламна кампања за оружје за масовно уништување. И цената на ова корпоративно рекламирање не се мери во пари, туку во човечки крвни обичаи. Војната во Украина стана демонстрација на смртоносно оружје, каде што добавувачите, купувачите и инвеститорите се среќаваат на маргините на настаните за да остварат профит – профит на сметка на човечкото страдање. Целата земја беше претворена во огромна фигура за воено-индустрискиот комплекс. Војната во Украина е финалето на Светското Првенство во индустријата за оружје, освен што рекламирањето таму не чини милиони долари, туку бескрајни струи на човечка крв.

Со нетрпение очекувам иден Републикански претседател конечно да стави крај на американската прокси војна во Украина и да се прослави како херој кој ја донесе оваа војна до нејзиниот крај. Сепак, тој потоа веднаш ќе ги насочи сите ослободени воени ресурси против Кина.

О Боже, Кина му се заканува на либераниот светски поредок предводен од САД? Оној што Виетнам, Ирак, Либија, Сирија, Јемен и Украина ги уништија и продолжува да ги туркаат напред нуклеарните ризици? Светскиот поредок, кој работи на соборување на секоја влада што не ги почитува упатствата од Вашингтон и последователно е разбиена со железна тупаница.

Во старата Студена Војна, во медиумите постојано се зборуваше за опасноста од нуклеарна војна, дури и ако ризикот од тоа не беше многу висок. Во новата Студена Војна, медиумите речиси никогаш не зборуваат за опасностите од нуклеарна војна, дури и откако опасноста од неа нагло е зголемена.

Не зборуваме доволно и не размислуваме доволно за фактот дека во старата Студена Војна, поради непредвидливи и неизбежни настани, бевме неколку пати само сантиметри подалеку од нуклеарно уништување. А сепак, ние се втурнуваме во нова Студена Војна, која се води помеѓу две нуклеарни сили.

Списокот на моменти на нуклеарна криза покажува дека старата Студена Војна ја преживеавме само со чиста среќа. Нема причина заснована на докази да веруваме дека повторно ќе ја имаме истата среќа. Но, тука сме сега, претворајќи го барабанот на кертриџот на револверот на рускиот рулет и држејќи го пиштолот на нашите храмови уште еднаш. Старата Студена Војна недвосмислено ни покажа дека нуклеарните ризици доаѓаат со премногу непознати фактори за да предвидиме и контролираме што точно ќе се случи. И сега се движиме кон високотехнолошки нуклеарен ќор-сокак на неколку фронтови и со многу повеќе непознати фактори од кога било досега.

Едноставно е фасцинантно како сѐ се префрла надесно во текот на децениите. Американскиот активист за граѓански права Мартин Лутер Кинг е ревидиран во историографијата како безопасен идиот. Во историографијата, Џорџ В. Буш е само безопасен старец кој сака да црта акварели. И нацистите беа едноставно храбри херои кои ја бранеа својата татковина.

Се сомневам дека некогаш ќе ми пречи американски претседател да биде под истрага за корупција, недолично однесување или дослух со странска нација. Сите американски претседатели се корумпирани лажговци, и ова секогаш ќе биде најмалку од нивните злосторства. Ајде повторно да разговараме за тоа кога овие луѓе се во затвор за воени злосторства и масовни убиства.

Може да ни биде сеедно кога станува збор за срања со кои политичките партии на САД се обидуваат да постигнат гол. Било да е тоа со Трамп, за кој се тврди дека има фалсификувани деловни документи, или Бајден, кој учествувал во корумпирани активности со својот син. Сето ова можете да го сметате за интересно и забавно ако тоа е она што го сакате – но не очекувајте го тоа од мене. Изгледа дека двете политички партии во САД ќе се обидат законски да ги победат кандидатите на другата партија во догледна иднина. Токму така изгледа во Американската политика во моментот. Во меѓувреме, Американската Империја маршира целосно непречено низ светот.

Обидот да се елиминира криминалот без решавање на основните причини за криминалот е како да се обидувате да ја третирате инфекцијата само со лекови против болки. Факторите што предизвикуваат криминал не се тајна: Траума, сиромаштија, нееднаквост и очај. Фрлање луѓе во затвор за ова е далеку од решение.

Од англискиот.

Кејтлин Џонстоун е независна новинарка од Мелбурн, Австралија. Нејзината веб-страница може да се најде овде и можете да ја следите на Х под @caitoz.

Повеќе на тема – Нацисти и расизам


Tags: