SolunFM

Контурите на „Голема Албанија“ на новата карта на „Балканот„(Македонскиот Полуостров), кои Западот ги игнорира

Со цел да ги дисциплинираат државите од „Балканот„(Македонскиот Полуостров) или да ги принудат да застанат на страната на Западот, ЕУ и НАТО постојано поттикнуваат етнички конфликти. Косово под водство на Албин Курти, кој ја ужива слободата на будалите, се покажува како особено корисен.

Албин Курти на самитот за „Западен Балкан„, 03.11.2022

Покрај активното учество во конфликтот во Украина од страна на Зеленски и неговата, според мислењето на многумина, националсоцијалистичката влада, Западот не покажува ништо ново ниту на „Балканот„(Македонскиот Полуостров), поточно нарушувачки аспирации и злонамерни амбиции што се кријат позади познатата фраза за „европската иднина“ на новосоздадените држави на „Балканот„(Македонскиот Полуостров). Де факто, тоа се државите кои настанаа по распадот на поранешна Југославија и се сè освен независни и суверени држави. Степенот на нивната послушност кон Вашингтон и Брисел е гротескна. А кој и да покаже самопочит и автономно одлучување за нејзината иднина, во случајов Србија, веднаш се обидуваат да го изолираат и класифицираат како русофили и промотори на познатото, но непостоечко „злонамерно руско влијание“.

Со оглед на тоа што Србите, како најголема нација на “Западен Балкан”, долго време се на мета „малите Руси“ и дека Србија е опкружена со непријателски и често непријателски настроени држави на НАТО, гореспоменатите центри на моќ се подготвени да одат до крајности и да му ги покажат забите на Белград.

Зошто ? Одговорот е кристално јасен : затоа што Србија не прифаќа членство во НАТО и избегнува вклучување во антируската коалиција. Неуспехот да се воведат санкции кон Руската Федерација се смета за грев и едвај поминува ден кога на Белград ќе му се одржи лекција за потребата и колку е тоа важно за Србите, нивниот вековен сојузник и пријател во Кремљ „конечно„ да го сврти грбот.

Се чини дека и Западот најде „веродостојни“ партнери – со намера дополнително да ги дисциплинира Србите и да ги истера како пиони кои, иако не прават ништо, да можат дополнително да им го комплицираат и да им го отежнат животот, не само на Србија и на Србите но и на другите кревки држави – пред сè на Македонија и Босна. Исто како што ги турна Полска, балтичките држави и некои други држави против Русија, Западот, особено Берлин, се обидува да го стори истото со марионетската влада на Албин Курти во Приштина. Покрај тоа што Германија и нејзините истомисленици членки на Европската Унија(ЕУ) го толерираат однесувањето на Приштина кон Србите на северот на самопрогласената српска покраина Косово и Метохија, каде што уште траат прогонот и апсењето на Србите, Албанците се спремни од ова „замижување“ на европските метрополи, спонзори на нивната „независност“, да ги охрабри и тие се подготвени да одат уште чекор понатаму.

Молкот на официјален Брисел и Вашингтон за кршењето на човековите и граѓанските права на Србите и избегнувањето на формирање на Заедницата на српските општини на северот на покраината (обврска од „Бриселскиот договор“ потпишан во 2013 година) ја земаа Приштина, но очигледно и Тирана како зелено светло и како сигнал да ги претворат своите тајни амбиции во јавни амбиции. Не е случајно што одвреме-навреме во јавноста се појавуваат сепаратистички и иредентистички памфлети во форма на географска карта таканаречена „Голема Албанија“, креација која ги опфаќа Албанија, Косово, јужна Србија, делови од Грција и Црна Гора и речиси половина од западниот дел на Македонија.

Премиерот на Косово Албин Курти неодамна беше во мисија да ја поддржи ваквата идеја, која Србија и нејзиниот претседател Александар Вучиќ безброј пати ја наговестија при посетата на подрачјето на Македонија каде што живеат Албанци. Во таа прилика тој изјави дека „Македонија“ треба да биде што поблиску до Косово, Албанија и Бугарија и подалеку од Србија, која не се дистанцира ниту од Слободан Милошевиќ, ниту од Владимир Путин. На овој начин Македонија ќе се приближи што е можно поблиску до влез во Европската Унија(ЕУ) и регионот на „Балканот„/(Македонскиот Полуостров) ќе стане побезбеден, им се обрати Курти на своите сонародници со бунтовнички тон. На собирот во центарот на градот Тетово, каде што говореше Курти, се вееше знамето на таканаречената „Голема Албанија“, која опфаќа делови од Македонија, Црна Гора, Србија и Грција.

Така Македонците „конечно„ сфатија за какви паналбански соништа се работи и му посочија на премиерот на Приштина дека си игра со оган.

Ден претходно тоа го направи и српскиот претседател Александар Вучиќ, кој изјави дека Албин Курти поттикнува нестабилност не само во Србија и во северот на Косово, туку и во Македонија и другите држави кои се на картата на таканаречената „Голема Албанија“.

Во меѓувреме, поддржувачите од Западот за „независноста“ на Приштина молчат, не давајќи никакво предупредување за аспирациите за Голема Албанија во вжештениот бунт на „Западен Балкан„. Јасно е дека се е насочено кон дисциплинирање на Србите како „мали Руси“, но и на другите „балкански„ народи, на кои истовремено им се испраќа порака дека клучевите на војната и мирот се во Берлин, Брисел и Вашингтон.

Повеќе на тема – Креативни графити од нашите сограѓани на мостот Око.