SolunFM

Tag: Македонија

 • Дали “придавката” Република е патка?

  Дали “придавката” Република е патка?

  Република е патка затоашто: 1. Името на нашата држава не е “Република Македонија” туку само Македонија. 2. Република ни го бутаат во грло и кај што ќе стигнат од времето на Киро Глигоров за “демек” да се разликувала нашата држава Македонија од “нивната”(на Атина, Грција) Македонија. 3. Република е патка затоашто на пример во ОН(Обединетите…

 • Среќна Нова 7532 година

  Среќна Нова 7532 година

  Повеќе на тема – Македонија и музика

 • Појаснување: Здружението „НАШИ” не е здружение на татковци, туку здружение за зачувување на традиционалните вредности.

  Појаснување: Здружението „НАШИ” не е здружение на татковци, туку здружение за зачувување на традиционалните вредности.

  Постои 6 години и во управувачката структура се 4 жени и 2 мажи. Проектот 50-50 родителство го почнавме во септември годинава и учествуваме заедно со креаторите на новиот закон за семејство и брак во негово подобрување. Сашо Панговски, здружение „НАШИ„. Членството е 50-50 мажи жени. Здружението „НАШИ” смета дека бракот, родителството и децата се традиционални…

 • За децата се работи · На децата им требаат тато и мама

  За децата се работи · На децата им требаат тато и мама

  Повеќе на тема – Појаснување: Здружението „Наши” не е здружение на татковци, туку здружение за зачувување на традиционалните вредности.

 • Почитувани Медиуми. Штандот е поставен, летоците веќе се делат, се гледаме во 14.30.

  Почитувани Медиуми. Штандот е поставен, летоците веќе се делат, се гледаме во 14.30.

  Повеќе на тема – За децата се работи · На децата им требаат тато и мама

 • Она што ти е свето не го носи со себе на фронтот

  Она што ти е свето не го носи со себе на фронтот

  Тешки времиња, претешки. Зошто ли мора да биде вака? Едно е сигурно – СО СЕ се што направиш – го обликуваш светот во кој живееш. Да не забораваме – се сме само не сме небитни. Всушност сме пребитни. А можеби и сме и небитни и пребитни истовремено, а токму тоа е чудото. Зашто се што…

 • Масовна психоза

  Масовна психоза

  Да, сите сте грешка.

 • Ништо не е случајно, а ако е, тогаш е доста добро испланирано.

  Ништо не е случајно, а ако е, тогаш е доста добро испланирано.

  Секое политичко убиство нема правна разврска, затоа што убијците не шетаат по улица, тие се во власта. И ништо не е случајно, а ако е, тогаш е доста добро испланирано. Претседателот Киро Глигоров пред оригиналното знаме на Македонија Од Тодор Петров Ви текнува за атентатот на Киро Глигоров на 3 октомври 1995 година? Мистеријата продолжува,…

 • Дисперзија или фузија на судската со извршната власт

  Дисперзија или фузија на судската со извршната власт

  „Личното мислење“ на претседателката на Уставниот суд, Кацарска, за „Бугарите во македонскиот устав“ актуализира низа суштествени прашања. Дали е професионално и правнички коректно една од највисоките претставници на судската власт во Македонија да дава изјави за политички прашања чие спроведување секако ќе има уставноправни последици? Дали со изјаснувањето во јавноста преку мас-медиумите за политички прашања,…

 • Честитки за Меѓународниот ден на Бошњаците

  Честитки за Меѓународниот ден на Бошњаците

  Светски Македонски Конгрес 28 септември 2023 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) на припадниците на Бошњачката заедница во Македонија им го честита 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците. Бошњаците во Македонија ги уживаат сите права и слободи, и се нераскинлив и интегрален дел од Македонија. СМК се надева дека Бошњачката заедница и…

 • Здружение на бегалци од Егејска Македонија „Беломорци„ од Свети Николе

  Здружение на бегалци од Егејска Македонија „Беломорци„ од Свети Николе

  Панихида и свечена академија во Свети Николе за насилно прогонетите Македонци од Егејскиот дел на Македонија за време на граѓанската војна во Грција 1946-1949 година 27 септември 2023 година, Свети Николе, Македонија – Во организација на Здружението на бегалците од Егејска Македонија „Беломорци„ од Свети Николе, на 1 октомври 2023 година, недела, ќе се одржи…

 • За Демократската Партија на Македонците во Србија во „Коалиција за мир и толеранција„

  За Демократската Партија на Македонците во Србија во „Коалиција за мир и толеранција„

  Светски Македонски Конгрес · Србија 26 септември 2023 година, Врање, Србија – Светскиот Македонски Конгрес Србија (СМК Србија) известува дека на 30 септември 2023 година, Демократска Партија на Македонците во Србија и Градскиот одбор за Врање ќе ја промовираат партиската коалиција “Коалиција за мир и толеранција“. Светскиот Македонски Конгрес · Србија упатува целосна поддршка на претседателот…

 • Апел за мир и дијалог и прекин на конфликтот заради владеење на правото и безбедност во регионот

  Апел за мир и дијалог и прекин на конфликтот заради владеење на правото и безбедност во регионот

  Светски Македонски Конгрес 26 септември 2023 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) го осудува завчерашниот напад врз косовската полиција во село Бањска во близина на Звечан и Северна Митровица. Во вооружена пресметка помеѓу косовската полиција и вооружените маскирани лица убиен е еден полицаец а двајца се ранети, косовската полиција убила тројца вооружени лица…

 • Ќе го штити ли Пендаровски суверенитетот и територијалниот интегритет на Северна како што го штити на Украина?

  Ќе го штити ли Пендаровски суверенитетот и територијалниот интегритет на Северна како што го штити на Украина?

  На 18 септември 2023 година, на маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк, претседателот Стево Пендаровски се сретна со својот украински колега Владимир Зеленски. На својот твитер профил, Стево Пендаровски под фотографијата од ракувањето со Владимир Зеленски напишал “Поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.“ Слика од архива: Стево…

 • Граѓанското како антимакедонско

  Граѓанското како антимакедонско

  Во Соединетите Американски Држави, граѓаните се Американци, во Франција Французи, во Германија Германци, во Италија Италијанци, во Шпанија Шпанци, во Бугарија Бугари, во Србија Срби, во Албанија Албанци, во Грција Грци и така натаму, но за Владата на Македонија, Македонците се граѓани. Тоа го разбравме уште од посетата на премиерот Зоран Заев на 72 Генерално…

 • Традиционален скопски бал 2023 во Мелбурн

  Традиционален скопски бал 2023 во Мелбурн

  Македонска заедница во Австралија 21 септември 2023 година, Мелбурн, Викторија, Австралија – Во организација на Македонското културно и социјално друштво Скопје од Мелбурн, на 11 ноември, сабота, со почеток во 18:30 часот, ќе се одржи традиционалниот скопски бал 2023. Балот ќе се одржи во Ferraro Receptions, 14 Onslow Ave., Campbellfield, VIC 3061. Резервација на карти…

 • Промоција на книгата „Македонци„ – Милениумски сведоштва за идентитетското име„ во Италија

  Промоција на книгата „Македонци„ – Милениумски сведоштва за идентитетското име„ во Италија

  Македонска заедница во Италија 20 септември 2023 година, Канели, Италија – Европската турнеја продолжува, караванот за македонската вистина, за македонското име, јазик, култура и историја пристигнува во Италија. Во организација на Македонското здружение “Камениот мост” од општина Канели и Светскиот Македонски Конгрес за Европа, денес во 20.00 часот, во Biblioteca Civica Canelli, Via G.B. Giuliani…

 • Уништување на фамилијата

  Уништување на фамилијата

  Образовните институции не смеат да ги злоупотребуваат децата за индоктринација со „родова идеологија„ спротивно на волјата на родителите. Од Филип Иванов Колку треба да си нарцисоиден за да мислиш дека имаш право да воспитуваш туѓо дете, не само без дозвола, ами и против волјата и убедувањата на родителите на тоа дете. И тоа внимавајте, не…

 • Македонска заедница во Белгија

  Македонска заедница во Белгија

  Промоција на “Македонци – Милениумски сведоштва за идентитетското име” 18 септември 2023 година, Ватерло, Белгија – Пред Македонците во Белгија беше промовирана книгата “Македонци – Милениумски сведоштва за идентитетското име” на авторот д-р Бранислав Светозаревиќ Покорни. Промоцијата на книгата ја извршија Ацо Крстески, претседател на Светскиот Македонски Конгрес за Европа и м-р Маја Славева, докторант…

 • Некој си умрел чекајќи.

  Некој си умрел чекајќи.

  Повеќе на тема – Виц

 • Стартува пописот во Албанија · Повик до Македонците да ги отфрлат бугарските притисоци

  Стартува пописот во Албанија · Повик до Македонците да ги отфрлат бугарските притисоци

  Македонска заедница во Албанија 18 септември 2023 година, Тирана, Албанија – Бугарската пропаганда нема да успее во Албанија. Колку и да се труди Бугарија вештачки да создаде бугарско малцинство од Македонците – пописот ќе ѝ ги урне сите надежи – коментира за Алфа активистот за правата на Македонците од Пустец, Панди Јани. На последниот попис…

 • Зелник фест 2023

  Зелник фест 2023

  Македонска заедница во Канада 17 септември 2023 година, Мисисага, Канада – Пензионерското друштво “Ривер сајд“ при Македонската православна црковна општина “Свети Илија“ од Мисисага и годинава го организира традиционалниот “Зелник фест 2023“. Повеќе домаќинки ги понудија своите домашни специјалитети – македонските зелници, од кои ништо не остана поради убавиот вкус и мирис. Најмлад учесник на…

 • Македонски национален фонд на Македонците во Македонија и иселеништвото

  Македонски национален фонд на Македонците во Македонија и иселеништвото

  После долга работа и неизвесна завршница група на активисти од Македонија и иселеништвото успеаја да регистрираат непрофитабилна организација за помош и поддршка на Македонци, Македонската култура и историја. Непрофитабилната организација е регистрирана на ден 20-ти Август 2023 во Куманово ( Скопје – седиштето е во Скопје ) и го носи името Македонски национален фонд. Боне-…

 • 600€ повратен билет до Египет, смештај 6 ноќевања, полн пансион во хотелиште

  600€ повратен билет до Египет, смештај 6 ноќевања, полн пансион во хотелиште

  а вие Грција сте решиле да ојте со пиперки и патлиџани во некое апартманче и башка ќе потрошите дупло, зж? *Со лет од Белград, за 300 € има 8 дена сè инклузивно Повеќе на тема – Египет

 • Најостра осуда на грубото мешање на марионетската влада во внатрешните работи на Македонската Православна Црква · Охридска архиепископија и нејзината црковна дипломатија.

  Најостра осуда на грубото мешање на марионетската влада во внатрешните работи на Македонската Православна Црква · Охридска архиепископија и нејзината црковна дипломатија.

  Светски Македонски Конгрес 17 септември 2023 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува скандалозната одлука на Македонското министерство за надворешни работи за забрана за влез во Македонија на рускиот архимандрит Васијан Змеев, кој е шеф на руското црковно подворје во Софија, поради “интензивни посети на Македонија и зачестени средби со Архиепископот…

 • Црква „Свети Ѓорѓи“ · Муртино

  Црква „Свети Ѓорѓи“ · Муртино

  Повеќе на тема – Прохор Пчински

 • Николај Николаевич Дурново: „Бугарите немаат право на Македонија.„

  Николај Николаевич Дурново: „Бугарите немаат право на Македонија.„

  Николај Николаевич Дурново е голем руски научник, кој меѓу другото е познат по ставот дека Македонците не се ниту Бугари ниту Срби. Во својата книга “Бугарската пропаганда во Македонија и македонското прашање“, Москва 1899 година (Б’лгарски Преглед, Софија, V/VI, 1899, 123-124), Николај Николаевич Дурново децидно вели: “Бугарите немаат право на Македонија и се потпираат само…

 • Теди Еротеева · 16.09.2023 · Струмско, Горна Џумаја, Пиринска Македонија

  Теди Еротеева · 16.09.2023 · Струмско, Горна Џумаја, Пиринска Македонија

  Македонска прослава кај Македонците во населба Струмско, Горна Џумаја, Пиринска Македонија на 16.09.2023 Повеќе на тема – Македонска прослава кај Македонците во Горна Џумаја, Пиринска Македонија

 • Марионетската влада во Македонија продолжува со влошување на билатералните односи со Русија.

  Марионетската влада во Македонија продолжува со влошување на билатералните односи со Русија.

  Светски Македонски Конгрес 16 септември 2023 година, Москва, Русија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува одлуката на Македонското министерство за надворешни работи од 12 септември 2023 година за прогласување за непожелни (persona non grata) во Македонија на тројцата руски дипломати – Александар Рождественскиј прв секретар за политички прашања, Игор Хопрјачков втор секретар за…

 • Бугарскиот претседател продолжува со антимакедонска реторика

  Бугарскиот претседател продолжува со антимакедонска реторика

  Светски Македонски Конгрес 16 септември 2023 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) за малициозна ја оценува изјавата на бугарскиот претседател Румен Радев во интервју за грчката агенција АНА-МПА дека “Решението за проблемите во односите со Скопје лежи во примената на Копенхашките критериуми за членство во Европската Унија и во почитувањето на човековите права“…

 • Месна заедница Ветерско

  Месна заедница Ветерско

  Асфалтирање на патот до село Ветерско 15 септември 2023 година, Велес, Македонија – По иницијатива на жители од месната заедница Ветерско, општина Велес започна со градежни работи за изградба на локалниот пат до селото. Село меѓу два автопати, а без пат, после 50 години Ветерско добива пристап со асфалтирање на 800 метри со гребен асфалт…

 • Валја од/во славна Пиринска Македонија

  Валја од/во славна Пиринска Македонија

  Повеќе на тема – Македонска прослава кај Македонците во Горна Џумаја, Пиринска Македонија

 • Македонци од/во славна Пиринска Македонија

  Македонци од/во славна Пиринска Македонија

  Повеќе на тема – Македонска прослава кај Македонците во Горна Џумаја, Пиринска Македонија

 • Прохор Пчински

  Прохор Пчински

  Манастир Свети Прохор Пчински во Србија. Повеќе на тема – Религија

 • Македонска прослава кај Македонците во Горна Џумаја, Пиринска Македонија

  Македонска прослава кај Македонците во Горна Џумаја, Пиринска Македонија

  Вчера вечер 16.09.2023 бев на Македонска прослава во населба Струмско, Горна Џумаја, Пиринска Македонија. Незаборавна и преубава вечер и викенд. Македонците и по 111 години уште се репресирани таму од тајните служби државата полицијата итн. Симболична слика: Лого на Светскиот Македонски Конгрес Но, „одкако заврши„ прославата дојде полиција, отидоа на едно место кај што пееја…

 • Македонците на саем на националните малцинства

  Македонците на саем на националните малцинства

  Македонска заедница во Албанија 15 септември 2023 година, Фиер, Албанија – Македонското друштво “Сонце”, во градот Фиер, Република Албанија, денеска и вчерa учествуваше на Саемот на националните малцинства под името “Зачувување и промоција на културата и потеклото на националните малцинства преку уметноста и занаетчиството“. На овој Саем, Македонското друштво “Сонце” се претстави со свој штанд…

 • Пишува ОМО „Илинден„ Пирин

  Пишува ОМО „Илинден„ Пирин

  Годината е 1952. Ниту Бугарија, ниту Баи Тошо не знаат на каде ќе дувне ветрот – архивите се достапни за бугарските автори и историчари, па така Дино Ќосев, ја пишува книгата Илинденско востание (нема Преображенско). Користејќи ги документите, човекот запишал за што се бореле Гоце Делчев, Ѓорче Петров и другите раководители на организацијата: За суверена…

 • Повик за формирање Македонски национален совет во Црна Гора

  Повик за формирање Македонски национален совет во Црна Гора

  Македонска заедница во Црна Гора 14 септември 2023 година, Подгорица, Црна Гора – Македонското здружение ВАРДАР-МКД од Подгорица ги започна активностите за формирање Македонски национален совет, како претставнички орган на Македонците во државата Црна Гора. – Почитувани Македонци и Македонки, Македонскиот национален совет во Црна Гора е уставна и законска можност за институционално организирање и…

 • Македонска заедница во Албанија

  Македонска заедница во Албанија

  Најостра осуда на антимакедонската посета на бугарската потпреседателка Илијана Јотово на Албанија. Бугари во Албанија нема, ниту имало, ниту ќе има. 14 септември 2023 година, Тирана, Албанија – Македонското друштво „Илинден„ од Тирана најостро ја осудува антимакедонската дводневна посета на бугарската потпретседателка Илијана Јотова на Албанија, заедно со бугарски универзитетски професори и академици, во пресрет…

 • Ненормални.

  Ненормални.

  Пишува Филип Иванов После сè што сум видел во државава и по светот, мислев дека сум видел доволно, кога утрово наидувам на овие работни листови по предметот Образование за животни вештини. Читајте ги прашањава, видете колку манипулативно се формулирани и насочени кон децата. Класично подведување на малолетници. • Доколку не сте имале сексуален однос со…

 • Осуда на антимакедонската агресија на Софија во Албанија

  Осуда на антимакедонската агресија на Софија во Албанија

  Светски Македонски Конгрес 14 септември 2023 година, Тирана, Албанија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува антимакедонската дводневна посета на бугарската потпретседателка Илијана Јотова на Албанија, заедно со бугарски универзитетски професори и академици, во пресрет на пописот на населението во Албанија, при што во промоција на акцијата “Бугари во Албанија“ ќе отвори “неделно училиште…

 • Честитки за Еврејската Нова 5784 година

  Честитки за Еврејската Нова 5784 година

  Светски Македонски Конгрес 14 септември 2023 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес на Евреите во светот, Светскиот Еврејски Конгрес и Еврејската заедница во Македонија им ја честита Еврејската Нова 5784 Година (Рош Хашана). Рош Хашана значи “прв во годината“, во чест на создавањето на светот. Ви посакуваме здравје и живот, мир и љубов, среќа…

 • Костуркиот дијалект на Македонскиот јазик во Егејскиот дел од Македонија под Грција.

  Костуркиот дијалект на Македонскиот јазик во Егејскиот дел од Македонија под Грција.

  И денес го зборуваат Македонците во овој дел од Македонија.

 • Последни денови од летото :)

  Последни денови од летото 🙂

  Да ни бидат уживање, мир и релаксација

 • Првиот чекор е да се соочиш со вистината дека Македонија ја нема повеќе.

  Првиот чекор е да се соочиш со вистината дека Македонија ја нема повеќе.

  Нема Македонска фудбалска репрезентација, нема Македонски претставник на Евровизија, нема Македонско собрание, знаме, нема главен град на Македонија. Нема пријателе, нема. Окупација е, и окупаторот сака да те убеди дека Македонија и сѐ Македонско може да живее таму некаде, дома, приватно, во твоето срце или ум и дека тоа е вистината а не она што…

 • Цензирана и забранета вистина

  Цензирана и забранета вистина

  Повеќе на тема – Судот во Русија изрече парична казна од четири милијарди рубљи на Гугл

 • Милка Шатева: „Татко ми е Македонец и сè што е негово припаѓа на Македонија.„

  Милка Шатева: „Татко ми е Македонец и сè што е негово припаѓа на Македонија.„

  – Минатиот пат ви ги дадов микрофилмовите, а сега ќе ви дадам сѐ што имам тука. Вие немате претстава, ниту можете да замислите, какво е чувството по цели 60 години татко ми конечно да биде рехабилитиран. Ве молам, сакам сѐ да биде во Македонија, – речиси низ солзи изустува Милка Шатева. Оригиналните ракописи и сѐ…

 • 99 години од крвавиот пир врз Македонците од Бугарија

  99 години од крвавиот пир врз Македонците од Бугарија

  ОМО „Илинден” – Пирин 11 септември 2023 година, Благоевград, Бугарија – Македонците во Пиринска Македонија, во Бугарија, го одбележаа 12 септември – Денот на геноцидот врз Македонскиот народ во Бугарија. Вчера во Благоевград, беа одбележани 99 години од крвавиот пир почнат против Македонците во Пиринскиот дел на Македонија и низ цела Бугарија. Од 1923 до 1925 година…

 • Селски туризам :)

  Селски туризам 🙂

  Убав неделен ден.

 • Македонска заедница во Канада

  Македонска заедница во Канада

  Одбележан денот на независноста на Македонија во Торонто 9 септември 2023 година, Торонто, Канада – Во чест на Денот на независноста на државата Македонија, Македонската православна црковна општина “Свети Климент Охридски” во Торонто, организира акција за засадување јавор. Македонска Православна Црква „Св. Климент Охридски„ – Торонто, Канада – Како што можеби видовте, претходно во август…

 • ОМО „Илинден„ – Пирин

  ОМО „Илинден„ – Пирин

  Чуповски за Македонија во континуитет од Александар Македонски “Македонија, прославена од Александар Македонски, осветена од апостол Павле, облагородена од дејноста на светите браќа Кирил и Методиј, обединета од славниот цар Самоил, бранета од храбриот Добромир Хрз, обесмртена од Марко Крале, облеана од крвта на милиони маченици за слобода.” Димитрија Чуповски и неговите истомисленици од Санкт…

 • Од промената на ова знаме почна нашиот пад.

  Од промената на ова знаме почна нашиот пад.

  Тој чин покажа на непријателите дека сè што треба да направат е да додадат уште малку притисок и да чекаат будали на власт кои ќе се курваат за сопствен ќар.23 години по падот на знамето, Македонија исчезна. Сега мета се Македонците. Знаме на Македонија. Повеќе на тема – За вентилаторот.

 • Македонци од Горно Врбени

  Македонци од Горно Врбени

  Документарен филм за Македонците во Егејска Македонија за МЕГА-ТВ Грција. Повеќе на тема – Грчката пропаганда против Беломорските Македонци.

 • Интервју: Сашо Гилевски сведок за масакрот кај Вејце

  Интервју: Сашо Гилевски сведок за масакрот кај Вејце

  Командирот на водот, на масакрираната патрола кај Вејце на 28 април 2001 год Сашо Гилевски денес на Македонската радио програма од Мелбурн се сеќава на часот пред своите соборци да ги испрати на последната задача. Тој во интервјуто изрази жалење, мачнина, болка, гнев, револт и сомнеж. Сашо го обземаа измешани чувства. Тој е еден од…

 • Македонско-турска соработка

  Македонско-турска соработка

  Во градот Малатија во источна Турција на 11 септември ќе биде пуштена во употреба гимназија со името „Македонија„. 7 септември 2023 година, Малатија, Турција – Комплексот е изграден со пари собрани од Стопанската комора на Македонија и Турција, во областа погодена од смртоносните земјотреси. Средношколски комплекс со името “Македонија“, ги отвора вратите на 11 септември…

 • Денешниот ден длабоко ги истакнува длабоката разлика и раздор во државава.

  Денешниот ден длабоко ги истакнува длабоката разлика и раздор во државава.

  Ново име, се прават обиди за преиначување на историјата, спласнати национални чувства, заспан народ. Во изминативе 32 години, политичкиве креатури направија државичево да не вреди ни пет пари. Честит празник.

 • Креативни графити од нашите сограѓани на мостот Око.

  Креативни графити од нашите сограѓани на мостот Око.

  Вољата за поубаво Скопје кога се е умрено да ти е мерак да прошеташ.Патем гратис може да бидеш избоден или залутан куршум да ќариш од свадбари. Fuck Serbia Macedonians we will kill you UÇK Albin Kurti Shqipëri Fuck Makedonci No freedom Makedonia Fuck Serbia Macedonians we will kill you Albania Kosovo Fuck Serbia Kosova fuck…

 • Грчката пропаганда против Беломорските Македонци.

  Грчката пропаганда против Беломорските Македонци.

  Атина против Македонците во Егејскиот дел на Македонија. Народот вели: Караванот си врви кучињата си лајат друго и не знаат, а така ќе прават додека не пцовисат. Повеќе на тема – Контурите на „Голема Албанија“ на новата карта на „Балканот„(Македонскиот Полуостров), кои Западот ги игнорира

 • Only the sun is older than Macedonia (2)

  Only the sun is older than Macedonia (2)

  Македонци на протест пред Бранденбуршката порта во Берлин, Германија на 02.06.2018 Повеќе на тема – Only the sun is older than Macedonia

 • Женски манастир Св.Никола Чудотворец, Љубанци

  Женски манастир Св.Никола Чудотворец, Љубанци

 • Терен

  Терен

 • Only the sun is older than Macedonia

  Only the sun is older than Macedonia

  Македонци на протест пред Бранденбуршката порта во Берлин, Германија 02.06.2018 Повеќе на тема – Only the sun is older than Macedonia (2)

 • Наскоро – видете ја нашата Хераклеја на досега невиден начин. Прашајте следниот пат кога сте во локалитетот Хераклеја Линкестис да ве телепортираат назад во времето.

  Наскоро – видете ја нашата Хераклеја на досега невиден начин. Прашајте следниот пат кога сте во локалитетот Хераклеја Линкестис да ве телепортираат назад во времето.

 • Катица Ќулафкова, Божидар Божиновски, Нестор Огинар, Дарија Антовска, и сите други празноглави корисни идиоти од протестите се одговорни за траумата на овие луѓе.

  Катица Ќулафкова, Божидар Божиновски, Нестор Огинар, Дарија Антовска, и сите други празноглави корисни идиоти од протестите се одговорни за траумата на овие луѓе.

  Напис на Фокус беше доволен за да им го уништите животот.Само тоа се случи во реалноста.Се друго е шпекулација. Повеќе на тема – Отпадот од Северџанистанскиот Џихад веќе почна да организира „протести“ против „приказната од Фокус“.

 • На што се сведе светот кога еден нинџа самурај се зафати со бришење коментари како некоја увреџена фуфица.

  На што се сведе светот кога еден нинџа самурај се зафати со бришење коментари како некоја увреџена фуфица.

  Мојот коментар беше нешто како „Сите вие на кои не ви пречи кој го држи транспарентот, за разлика од нас што имаме памтење подолго од 5 секунди, би сакал да ви порачам: Кур да пушат комуњарите. Тоа очигледно беше премногу за човек со менталната цврстина што се добива само со години практикување борилачки вештини, па…

 • Церемонијалниот параден штит на македонскиот крал Филип II, татко на Александар Македонски. Штитот датира од 340 п.н.е.

  Церемонијалниот параден штит на македонскиот крал Филип II, татко на Александар Македонски. Штитот датира од 340 п.н.е.

  Фотографијата е од музејот во Еге(Кутлеш/Вергина). Штитот бил пронајден во 1977 година. Музеј Еге(Кутлеш/Вергина) Еге(Кутлеш), пред да го сменат името 1924, по окупацијата на дел од Македонија. Повеќе на тема – Македон

 • На крајот

  На крајот

  на секого што останал далекузаедно со својата болка порано или подоцнаму станува јасно дека најважно од сèе да го сочува во себе животот во родниот краји татковината

 • Македонците никогаш не ја заборавија својата славна историја; Во борбата за слобода се повикуваат на подвизите на Александар Македонски – 1903 г.

  Македонците никогаш не ја заборавија својата славна историја; Во борбата за слобода се повикуваат на подвизите на Александар Македонски – 1903 г.

  Весникот “The World’s News” во 1903 година објавил статија во која укажува дека Македонците никогаш не ја заборавиле својата славна историја и во борбата за слобода се повикуваат на подвизите на Александар Македонски и на останатите претци од антиката. Статијата потенцира дека Македонците учествувале во секоја војна за слобода во Југоисточна Европа и несебично им…

 • Отпадот од Северџанистанскиот Џихад веќе почна да организира „протести“ против „приказната од Фокус“.

  Отпадот од Северџанистанскиот Џихад веќе почна да организира „протести“ против „приказната од Фокус“.

  Не губете моментум, момци – сите на улица. Време е за следното свртување на дијалектичкиот сврдел. Чекаме Паљачо да повика на протест следно. Повеќе на тема – Сè за пари сè за Северна заканите геноцидот и злосторството против човештвото државата Македонија и Македонците продолжуваат

 • Сè за пари сè за Северна заканите геноцидот и злосторството против човештвото државата Македонија и Македонците продолжуваат

  Сè за пари сè за Северна заканите геноцидот и злосторството против човештвото државата Македонија и Македонците продолжуваат

  Пред малку бев во полицијата во Берово, ми кажаа дека нема закон според кој тие би казнувале доколку не си ги смените документите или да не ви ги признаваат важечките документи тие добиле само “од повисоко” место усна “наредба” да продолжат со заканите против Македонија, Македонците обичниот човек и народ. Пасош од Македонија Моментално сите…

 • Од историјата на најважната македонска политичка организација после Втората Светска Војна, Движење за Ослободување и Обединување на Македонија – ДООМ, основана од Македонци надвор од Македонија.

  Од историјата на најважната македонска политичка организација после Втората Светска Војна, Движење за Ослободување и Обединување на Македонија – ДООМ, основана од Македонци надвор од Македонија.

  Благоја Шамбевски – 1973 година. Писмо од австралиската Федерална Полиција до Оделението за Имиграција, Канбера, Австралија, 9-10-1973: “До Секретарот, Оделение за Имиграција, Канбера Внимание: Секција за Специјални Извештаи Шамбевски Благоја – Роден 15.7.1921 Југославија Вашата белешка од 10. 5.73 упатува Забележано е од вашето претходно писмо дека горенаведениот има подадено молба до вашата канцеларија во…

 • Да ги потсетам пак сите кои што сеуште ги шират лагите дека Македонците биле “Грци“.

  Да ги потсетам пак сите кои што сеуште ги шират лагите дека Македонците биле “Грци“.

  Од “Историите“ (римско-македонските војни) на “Гркот“ (Ахаецот) Полибиос – современик на македонскиот цар Филип Петти (Антигон). Сликите подолу се извадени од Книга 2. Превод на пожолтениот текст: Слика 1 71. “Должам збор објаснување зошто толку долго напишав за Клеоменската Војна (7-годишна, внатрешна (на Пелопонезот) “грчка“ војна помеѓу Спарта и Ахаја – Ж.А,). Овој период е…

 • Комеморација по повод 84 години од почетокот на Втората светска војна

  Комеморација по повод 84 години од почетокот на Втората светска војна

  2 септември 2023 година, Берлин, СР Германија – По повод 84 годишнината, Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува сочувство за жртвите во Втората Светска Војна, која во Европа започна на 1 септември 1939 година со германската инвазија на Полска, а заврши на 8 мај 1945 со капитулацијата на нацистичка Германија. Во Втората Светска Војна учестуваа 61…

 • Обвинителен акт за убиства со умисла за вработени на онкологија

  Обвинителен акт за убиства со умисла за вработени на онкологија

  2 септември 2023 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ги осудува сите криминални дејствија на вработени на Клиниката за онкологија при Држаната болница во Скопје, кои продавајќи ги скапите лекови против карцином од 2.000 до 4.000 евра за една ампула на црниот пазар на Косово, а третирајќи ги со физиолошки раствор, причиниле…

 • Пред две и пол години ќерка ми се лекуваше на клиника за онкологија

  Пред две и пол години ќерка ми се лекуваше на клиника за онкологија

  Мислевме дека се лекува, ониј ми го убија детето. Од лесно излечив тип на канцер они со „терапијата„ го хранеле канцерот. Јавно објавувам дека нема да ги оставам да се заташка како се што се заташкува во скапаната држава. Ќе активирам све што е во моја моќ и Ве замолувам сите што можете да помогнете…

 • Охрид е стар 7.914 години

  Охрид е стар 7.914 години

 • Љубомир Бубевски · Ханибал

  Љубомир Бубевски · Ханибал

  Ханибал Имамногу вистинаво коцките.Можеда те посреќатно можеи да те уништат. ОтсекогашдоминиралаКралицатаа таае присутнаи во атлетикатаа највеќево маратонот. Најважнатаспоредна работаза мажитеотсекогаш билфудбалота спортска пасијаобложувањето. Еденпоголем поразили континуираноповеќе поразиво низаможат да завршати со кутија дијазепам. Целтана ова пишувањее како правилнода ги користимефинансиите. Една ластовичка не ја будипролеттаа наше едали ќе чекамеили ќе тргнемепо патот нафинансиска слобода. Изборот…

 • Среќно во новата школска година во државата Македонија

  Среќно во новата школска година во државата Македонија

  Светски Македонски Конгрес и Светски Македонски Младински Конгрес 1 септември 2023 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) и Светскиот Македонски Младински Конгрес (СММК) упатуваат искрени честитки за првиот школски ден и новата школска година до сите ученици во Македонија и сите ученици Македонци, по род и државјанство, во светот. Светскиот Македонски Конгрес е…

 • Донации од Светскиот Македонски Конгрес

  Донации од Светскиот Македонски Конгрес

  Историско сведоштво за македонскиот идентитет во Александриската библиотека во градот Александрија основан од Александар Втори Македонски во 332 година пред нашата ера. Во официјална посета на библиотеката Александрина, Г-дин Тодор Петров, претставник на Светскиот Македонски Конгрес, донираше 190 книги во Библиотеката, од кои мнозинството се напишани на македонски јазик. Г-дин Петров рече дека кон колекцијата…

 • Македонците во Софија во 1922 година демонстрирале за независна Македонија

  Македонците во Софија во 1922 година демонстрирале за независна Македонија

  Македонците во Софија уште во 1922 година демонстрирале за суверена и самостојна држава Македонија. “Македонија на Македонците” е еден од транспарентите на маршот во Софија, слоганот на Вилијам Гледстон.

 • Апел до Владата за итна деконтаминација на почвата од опасниот отпад линдан кај месноста Пеленица во Драчево

  Апел до Владата за итна деконтаминација на почвата од опасниот отпад линдан кај месноста Пеленица во Драчево

  30 август 2023 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) апелира до Владата на итна деконтаминација на околу 40.000 тони почва кај месноста Пеленица во Драчево, контаминирани од опасниот отпад Линдан. СМК смета дека иако од 2018 година е донесена забрана за пристап на деца, а од 2021 година локацијата кај месноста Пеленица во…

 • Александар Турунџев – 1872 – 1905

  Александар Турунџев – 1872 – 1905

  30 август 2023 година, Битола, Македонија – Александар Турунџев роден е во 1872 година во село Горно Врбени, Леринско. Бил војвода на ТМОРО и ВМРО. Во редовите на ТМОРО се вклучил многу млад, најнапред како четник, а потоа и како војвода. За време на Илинденското востание со својата чета зел активно учество во борбите кај…

 • Најостра осуда за нападот врз куќата и возилото на архимандритот Никодим Царкњас во С’ботско

  Најостра осуда за нападот врз куќата и возилото на архимандритот Никодим Царкњас во С’ботско

  30 август 2023 година, Солун, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро го осудува вчерашниот напад од грчки национал-шовинисти врз домот на архимандритот Никодим Царкњас во С’ботско (Аридеа) со фрлање јајца врз неговото возило, каменување на неговата куќа и натписот “ЕЛЛАС“ на бетонот во дворот. Архимандрит Никодим Царкњас – С’ботско, Егејска Македонија 30.08.2023. СМК потсетува…

 • Има Северна Ирска, ама има и држава Ирска, Заев единствената држава во светот со името Македонија, ја претвори во северна грчка провинција

  Има Северна Ирска, ама има и држава Ирска, Заев единствената држава во светот со името Македонија, ја претвори во северна грчка провинција

  За никогаш да не се заборави: Владата во 2018 година договори експерти од Северна Ирска за спроведување на кампањата за референдумот за промена на името на државата Македонија во “Северна Македонија”. Медиумите информираа дека познатата фирма за стратегиски комуникации од Северна Ирска, “Стратагем интернешнл“, ќе ѝ помага на Владата во спроведувањето на кампањата за промена…

 • Македонците се за историско помирување и траен мир и добрососедство помеѓу Русија и Украина

  Македонците се за историско помирување и траен мир и добрососедство помеѓу Русија и Украина

  30 август 2023 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) за неприфатлива ја смета владината најава за нов петти пакет воена донација за Украина, покрај досегашната воена помош – десетина тенкови Т-72, четири авиони СУ-25 и дванаесет хеликоптери МИ-24, што по глава на жител ја прави Македонија еден од најголемите украински воени донатори во…

 • БРИКС – Нов модел во светскиот поредок во мултиполарниот свет

  БРИКС – Нов модел во светскиот поредок во мултиполарниот свет

  28 август 2023 година, Јоханесбург, Јужно-Африканска Република – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) го поздравува одржувањето на 15-от самит на Меѓународната организација БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка), во Јоханесбург од 22 до 24 август годинава, како нов модел на светскиот поредок во мултиполарниот свет. СМК ја поздравува одлуката за новите полноправни земји членки…

 • По Успението светот не си го оставила

  По Успението светот не си го оставила

  „По Успението светот не си го оставила“. Како топла Застапница и Мајка на сите земнородни, Таа нежно ги излева своите благослови врз нас, ни ја објавува небесната утеха, грижејќи се за нашето исправување, за просветление на умот и срцето, и укрепување на нашата волја за извршување на добри дела. „Богородице Дево, радувај се благодатна Маријо,…

 • Честитка за денот на рударите

  Честитка за денот на рударите

  28 август 2023 година, Куманово, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) упатува искрени честитки до македонските рудари по повод 28 август – Денот на рударите во Македонија и Денот на нивната заштитничка Пресвета Богородица. Денес рударите одбележуваат победа над бројните неизвесности што секојдневно ги носи оваа тешка професија. СМК и Македонците во светот искажуваат солидарност…

 • 100 години од убиството на Енрико Телини

  100 години од убиството на Енрико Телини

  100 години од убиството на генералот Енрико Телини кој во своите извештаи пишуваше за постоењето на Македонците во Албанија. На 27 август 1923 година во близината на Јанина, заедно со неговата придружба, бил убиен Енрико Телини, италијански генерал, член на Меѓународната комисија за разграничување меѓу Албанија, Кралството на Србите, Хрватите и Словенците и Грција. Енрико…

 • Пресвета Богородица

  Пресвета Богородица

  За многаја лета големата мајка – Пресвета Богородица. 28 август 2023 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес на сите Македонци христијани во целиот свет им го честита големиот христијански празник Голема Богородица – Успение на Пресвета Богородица, силно врежана како Големата Мајка во свеста на Македонската цивилизација од праискона до денес. Негувајте го семејството,…

 • Контурите на „Голема Албанија“ на новата карта на „Балканот„(Македонскиот Полуостров), кои Западот ги игнорира

  Контурите на „Голема Албанија“ на новата карта на „Балканот„(Македонскиот Полуостров), кои Западот ги игнорира

  Со цел да ги дисциплинираат државите од „Балканот„(Македонскиот Полуостров) или да ги принудат да застанат на страната на Западот, ЕУ и НАТО постојано поттикнуваат етнички конфликти. Косово под водство на Албин Курти, кој ја ужива слободата на будалите, се покажува како особено корисен. Албин Курти на самитот за „Западен Балкан„, 03.11.2022 Покрај активното учество во…

 • Александар Македонски

  Александар Македонски

 • Песна ви пеам Македонци

  Песна ви пеам Македонци

  Песна ви пеам Македонци со зборој нашински. Песна за егејско чедо на Македонија. Македонка мајка ме роди клетва ми остави : Расти и бори се чедо за Македонија. Родена сум во Кукуш, тирански мачена, нога и рака исековте, очи извадовте. Македонка мајка ме роди клетва ми остави : Расти и бори се чедо за Македонија.…

 • The 1963 Skopje earthquake in Yugoslavia

  The 1963 Skopje earthquake in Yugoslavia

  Повеќе на тема – Демократија ? Слобода на говор ?

 • Незаборав : Ги врзаа за столб и ги разнесоа со динамит заедно со мотелот што го чуваа.

  Незаборав : Ги врзаа за столб и ги разнесоа со динамит заедно со мотелот што го чуваа.

  Не станува збор за злосторство на терористичката ИСИС во Сирија и Ирак, во 2015 или 2016 година, туку за злосторство на албанската терористичка “Ослободителна народна армија“ ( „UÇK/УЧК/„ОНА„ ) во Македонија во 2001 година. Светислав и Боге беа врзани за столб и разнесени заедно со мотелот “Бриони“ во село Челопек до Тетово. Светислав Трпковски (39)…

 • Крај на приказната.

  Крај на приказната.

  Нема логика усно “некој” да се заканува и да нареди, да не важи документ издаден од државата со определен рок на важност. Крај на приказната. Документите мора да си важат до нивниот официјален датум на истекување, и не туку го заплашувајте народот со закани без потреба, за вакви противуставни закани во нормални држави се понесува…

 • БУЛГ-НАРКОТИК

  БУЛГ-НАРКОТИК

  Анализа : ПРОДАВАЊЕ НА БУЛГ-НАРКОТИК “Моќниот” функционер на американскиот Стејт департмент Габриел „Пабло“ Ескобар лета во Македонија за да го „убеди“ главниот опозициски „лидер„ Христијан Мицковски од ВМРО-ДПМНЕ, десноцентристичката партија, да ја отстрани својата „опозиција“ на бугарската уцена за влез во ЕУ, односно промена на Македонcкиoт устав. Останува „да видиме„ што ќе се случи ?…

 • До кога ?

  До кога ?

 • Ова е љубов.

  Ова е љубов.

  Повеќе на тема – Честит 24 мај

 • Алармантна е ситуацијата.

  Алармантна е ситуацијата.

  Алармантна е ситуацијата со исфрлање на цели легла на новородени кучиња и мачиња низ Кавадарци и тиквешијата.Несовесните сопственици ги размножуваат и потоа ги оставаат во контејнери, во школски дворови, во фабрики, секаде низ градот и околината.Активистите, љубителите на миленици, и општо граѓаните апелираат до надлежните инспектори да превземат високи казни и санкции врз сопствениците кои…

 • Во Македонија ситуацијата е алармантна со животните.

  Во Македонија ситуацијата е алармантна со животните.

  АЛАРМАНТНА. Гладни се немаат храна фрлаат животинки во врзани кеси и ги фрлаат во канти контејнери на отпад итн. ги гонат со пушки по села по градови ги врзуваат за коли и ги влечат по асвалт ги малтретираат тепаат до смрт животните коски заби им кршат сечат делови на животните уши опашки итн. и зошто…

 • Честит 24 мај

  Честит 24 мај

  Нека ни е честит 24 мај, денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј. ,,Денеска во Русија е свечен ден – Денот на словенската писменост, а писменоста кај нас дојде од македонската земја.” – Владимир Путин, 24 мај 2016 ,,Today is a solemn day in Russia for the Slavic alphabet. The Cyrillic alphabet came to…

 • Партии ?

  Партии ?

  Се помочаа на државата. Се помочаа на народот. Се помочаа на историјата. Повеќе на тема – Подарок.

 • Само напред

  Само напред

  само напред кон еу со ана чупевска на чело

 • Рамазан Бајрам

  Рамазан Бајрам

 • Безгрешни и сезнајни

  Безгрешни и сезнајни

  И како бе да помогне на безгрешни, сезнајни ?!

 • Помош

  Помош

  Се наоѓам во очајна состојба молам и молам за помош ама никој не помага волонтери или здруженија кои сте во реонот Катланово помогнете ми се работи за четири големи кучиња и пет мали од големите три се женки кои не се стерилизирани и едно машко проблем е во тоа што не дозволуваат да се фатат…

 • Името не е сменето.

  Името не е сменето.

  Македонци. Името Македонија не е сменето така треба и да се однесувате. Се што е поврзано со Северна и ФИРОМ е илегално злосторство против човештвото. Македонија и Македонците на 30 септември 2018 година преку бојкот на референдумот на цивилизиран и достоен начин кој е пример за демократска вредност а не она кое пробаат да ни…

 • Новата влада

  Новата влада

  Новата влада мора да донесе итен закон за можност да се купи, поседува и носи огнено автоматско оружје само со лична карта за лица постари од 25 години. Да се бетонира маржа 20% и давачки 0% за оружје, и неограничена маржа и 100% давачки за муниција. Само тогаш ќе има ред.

 • Професори

  Професори

  Погрешно, кратковидо и тажно постапуваат оние професори кои и на универзитетите практикуваат гимназиски начин на обучување. Тоа нема врска со академијата: тие самите, заправо, не ја надраснале гимназијата, и на универзитет, строго говорејќи, нема што да бараат. Академските испити не постојат затоа да би се оптеретувало помнењето на студентите и авторитативно да би се контролирало…

 • Зошто.

  Зошто.

  А бе зошто МОЛЧИТЕ за ВЕЛЕПРЕДАВСТВАТА на СИНОДОТ на МПЦ за НЕПОТРЕБНИТЕ “признавања“ на МПЦ – едното од Гркот од Фанар (Истанбул), другото од ќерката-црква на Србите (СПЦ), чии цркви (епархии) со векови беа власништво на македонската црква, а сега ВЕЛЕПРЕДАВНИЦИТЕ од СИНОДОТ се радуваат и со српското “признавање“ на новата МПЦ-2022, со “подарени “српски“ цркви/епархии во Северна Македонија“. Уште ли ќе му молчите на ВЕЛЕПРЕДАВНИКОТ Петар и ќе му ја бакнувате раката?(Ова важи и за другите ВЕЛЕПРЕДАВНИЦИ од Синодот.) П.С. Гледам “администраторот“ ставил исечок од СРБОФИЛСКА “Декларација“ направена во СеверЏганија во која е…

 • Филип

  Филип

  Повеќе на тема – Да ги потсетам пак сите кои што сеуште ги шират лагите дека Македонците биле “Грци“.

 • Македонци

  Македонци

  Повеќе на тема – Филип

 • Македон

  Македон

  Повеќе на тема – Македонци

 • Сине

  Сине

  Остави сине мајка ти ќе

 • Позер

  Позер

 • Послушници.

  Послушници.

  СПОРЕДЕТЕ ГИ ДЕНЕС ! СУДИИ, ПОЛИЦИЈА, ИЗВРШИТЕЛИ, НОТАРИ ? АДМИНИСТРАЦИЈА ?

 • Алјаска

  Алјаска

  Република Алјаска 😉

 • Охрид најубав

  Охрид најубав

  Охрид најубав. 17.04.2023 година локација: пешачка патека #OhridNajubav #OhridLake #OhridESuper #Lake #Macedonia #Makedonija

 • Охрид некогаш : Велигденска честитка од Охрид од 1916 година

  Охрид некогаш : Велигденска честитка од Охрид од 1916 година

 • За многу години Велигден

  За многу години Велигден

  За многу години Велигден и Господ да ви дава само убави и среќни моменти. Ве сака Вашето радио МЕФФ

 • Среќна слава.

  Среќна слава.

  Среќна слава на сите кои слават. Ваистину воскресе. Догодина во Шведска, колеги. 🙂

 • Два збора.

  Два збора.

  Христос Воскресна. Во овие два збора сета смисла на нашиот живот збрана. За многу години.

 • Пензионерите.

  Пензионерите.

  За пензионерите 8,2%, за администрацијата 78%. Така води сметка владата СДСУЧК за примањата на народот. Апашите од #сдс ќе земаат плата од 1.800-2.500 евра, а нивните гласачи ќе собираат сметки од продавници и бензински пумпи, за да ги скенираат за 500 денари месечно. Битно јајцата се намалени за 1 денар, а макароните за неверојатни 4 денари. Ти…

 • Боли

  Боли

  Боли ? Колку и да боли ова е вистината. Црквата е веќе изгубена исто како кога Македонија се согласи да преговара со Грција на тема ФИРОМ во тој момент го изгуби името. Прашање на време беше кога ќе се најде некој морон како Заев. Ова што ти го прави Палчо е те занимава од денес…

 • Be kind to animals

  Be kind to animals

 • Битолски тамбураши · Не можам душо да те заборавам

  Битолски тамбураши · Не можам душо да те заборавам

 • Народе.

  Народе.

  народе Северна нема никогаш да профункционира ако не си играте со празните шупливи глави бедни Северни говеда расипани без емотивно човечко чувство и достоинство ниту пак почит кон роднини предци итн.

 • Драма.

  Драма.

  Драма на лентата за куфери. 😀

 • Спас.

  Спас.

 • Кокошка северџанска.

  Кокошка северџанска.

  Оваа кокошка северџанска, д-р Стојка, партиски кадар на СДС му се заканува на Игор кој боледува од Цистична Фиброза дека нема да го прима во болница ако дава изјави за медиуми… Алооо стоко….не е на мајка ти болницата… Каде ќе ти оди душата❗? Извор : Лудата Јоци фан клуб

 • Американската амбасада се фали.

  Американската амбасада се фали.

  Американската амбасада везден се фали дека донирале ( читај дале на заем ) околу милијарда долари во Македонија, па сега преку Бехтел и Енка време е да си ги вратат назад со камата. Мислевте америте така донираат пари само затоа што многу ве сакаат како стратешки партнери ? Помислете уште еднаш џукели низаедни.

 • После се жалат.

  После се жалат.

  оф оф. После ќе се жалат како пиперките и доматите се скапи а ќе спукаат по 500-600 еур ( ако не и повеќе ) за 2-3 дена во Јунанистан.

 • До сите

  До сите

  До сите кои дури сега пишуваат и (импотентно) се бунат за прекршувањето на законите, инспирирани од „кој-ќе-ги-укради-парите-господе-зошто-никој-не-мисли-на-работникот“: Не знам како мислевте дека ќе заврши она што почна на 27.04.2017. Секоја секунда оттогаш до моментот кога сфативте (или си дозволивте самите себеси да си признаете) што се случува во Северџанистан е сведоштво за вашето отсуство на…

 • Охрид најубав

  Охрид најубав

  Охрид најубав. 15.04.2023 година локација: пешачка патека #OhridNajubav #OhridLake #OhridESuper #Lake #Macedonia #Makedonija

 • Драги Македонки и Македонци.

  Драги Македонки и Македонци.

  Драги Македонки и Македонци, Утре, на најголемиот рисјански празник ќе ве “благословуваат“ велепредавниците од Синодот на МПЦ ( и нивните “верни послушници“ – свештениците ), нејзините ништачи, т.е., ништачите на македонството. “ЛИЦЕМ СВЕТЦИ, СРЦЕМ ВОЛЦИ. МЕЃУ НАРОДА ЌЕ СЕЈАТ НЕСОГЛАСИЈЕ И РАЗДОР ДА СЕ МРАЗАТ СИН СО ТАТКА И СО БРАТА БРАТ.“ (“1762-ро Лето“ –…

 • Local Team

  Local Team

  Local Team : nel cuore di ogni storia.

 • Упад.

  Упад.

  Каков упад ❤️💛

 • Грчка

  Грчка

 • Љубов

  Љубов

 • Итно.

  Итно.

  Итно! Пред да настрада Мими, и пред да настрада некој од нас што рака ѝ подаваме немајќи каде да ја згрижиме. Ова е Мими. Напуштена во село во Охрид. Ја стерилизиравме и редовно ја храниме. За жал, добиваме закани по нејзиниот живот. Ве молам споделете да ја вдомиме, пред да е прекасно. Извор : Климент…

 • Првиот осомничен.

  Првиот осомничен.

  Го имаме веќе првиот осомничен ако нешто ја снајде Мими. Гадни, прегадни луѓе живеат на тлово земно. А за оваа засилена гадност се виновни и медиумите, кои уживаат екстра хорор приказни да создаваат без да знаат за деталите во позадина, жедни за сензации и драми. И институциите, што ги нема на терен кога најмногу требаат.…

 • Паметен мачор :P

  Паметен мачор 😛

 • Ова зш не сум скроз тинунину.

  Ова зш не сум скроз тинунину.

  Ова зш не сум скроз тинунину…

 • Ботови

  Ботови

  Продавам ботови, прв сопственик, регистрирани во април, мај и јуни минатата година. Пали вози. Малку користени, најчесто за јачање во коментари, споделување статуси за поголем органски досег и за одбрусување на неистомисленици. Маана им е тоа што не се сервисирани редовно, што следат ист патерн (лесно се детектираат) и што коментираат генерички на секоја објава.…

 • Ајде луѓе направете добро дело.

  Ајде луѓе направете добро дело.

  Ајде луѓе направете добро дело пред големиот празник. Дајте му љубов и мало место од вашиот двор на ова предобро кученце. Многу лесно се врзува за луѓе, очајно е за љубов и дом, има благодарен поглед кој ќе ви го стопи срцето. Сигурна сум дека ќе имате сигурен пријател до вас што ќе ви даде…

 • Секако дека сум за.

  Секако дека сум за.

  Секако дека сум ЗА да се одвои 1 милијарда од буџетот за да се донесе Вагнер со цел денацификација на северна. *На борците на „Оркестарот Вагнер“ им беа доделени ордени и медали на ДНР за херојство во битките во Донбас. Извор : Лудата Јоци фан клуб.

 • Љубомори

  Љубомори

  љубомори, оти нит спие, нит сонува.

 • И Агатангел “патриото” ја продаде кучата.

  И Агатангел “патриото” ја продаде кучата.

  И Агатангел “патриото” ја продаде кучата. Кој остана уште, од “праведното крило” на Првата Православна Црква на Северџанистан? Кај сте бе, ФБ протојереи? Или да почекаме уште малце, да видиме што ќе се случи? Повеќе на тема – Да сме начисто што потпишувате, глупаци едни интергалактички

 • Неписмениот.

  Неписмениот.

  НЕПИСМЕНИОТ ПОЛТРОНИЗИРАН ЛИГУШАВ и РЕТАРДИРАН ПАРТИСКИ КАДАР СИ ГО ЗЕМА ДАНОКОТ СЕКОЈ ДЕН. Додека сите не се посереме на партиите не очекувајте ништо добро!

 • Да.

  Да.

  Да, да, и “НОВИНАРИТЕ” и дел од медиумите, сносат рамноправно вина како и политичарите за уништувањето на државава и хаосот во кој се наоѓаме затоа што и тие се партиски подредени на политиката, кој за пари кој од немај каде. За жал тоа е болната вистина. Повеќе на тема – Хаос

 • Хаос

  Хаос

  Х А О С СÉ E КАЖАНО САМО СО ЕДЕН ЗБОР Повеќе на тема – Cyber club ludata Joci

 • Cyber club ludata Joci

  Cyber club ludata Joci

 • Can’t find me

  Can’t find me

 • Едно име имаме.

  Едно име имаме.

  Вчера на ‘Едно име имаме’, солзи течеле и морници ги лазеле истите оние шо Северна од уста не ја вадат. Ни срам, ни перде. Јонче се превртува во гробот.

 • Well, well.

  Well, well.

  Well, well… Северџанистан се поочигледно и помасовно ги отплаќа долговите кон своите промотори, а ние за возврат добиваме ‘култура и уметност’, помината низ неговото дебело црево. Плус, останавме без борци за слобода, чист воздух, поевтина струја, против режим, за правда, мир и слобода. Со штаботомите човек барем знае на што е. Овие ‘вода под рогузина’…

 • Како ќе препознаеш кокошки од НВО.

  Како ќе препознаеш кокошки од НВО.

  Како ќе препознаеш кокошки од НВО и/или амбасадорски платен список? Повторуваат родово, родово, родово. Се извинувам на кокошките за изнесената навреда. Тие сепак се од некаква корист. Горенаведените празноглавки ( најчесто се женски пол ) се чист зијан.

 • Она ко че постмилениалче те пулит

  Она ко че постмилениалче те пулит

 • Еднаш влегов во заградениот двор.

  Еднаш влегов во заградениот двор.

  Еднаш, влегов во заградениот двор на мој комшија и уредно означен со “Пази куче”. Во дворот немаше никој, па се упатив да ѕвонам на вратата. Кучето го имаа пуштено (кучето во дворот секогаш си играше со внучињата на сопственикот) и лежеше пред врата, некако наеднаш му се појавив во видикот и го подисплашив, по што…

 • Ја видов сликава на фб од сабајле, и многу тага осетив.

  Ја видов сликава на фб од сабајле, и многу тага осетив.

  Ја видов сликава на фб од сабајле, и многу тага осетив. И се подсетив дека золошките, се фабрики за депресија ! Во нив животните страдаат и се депресивни ! Нивната улога е да ја прошират таа болест и во општеството ! Носејќи го вашето дете во нив, вие го запознавате со таа состојба на депресија,…

 • И Левица со Апасијата си ја пуштија сами водата.

  И Левица со Апасијата си ја пуштија сами водата.

  И ЛЕВИЦА со Апасијата си ја пуштија сами водата во шољата во која претходно се напикаа. Отидоа по вода. СДС=ДПНЕ се антидржавни и антинационални партии. Трагедијата на МАКЕДОНСКОТО ШТАБСКО глувче продолжува. Македонците во МАКЕДОНИЈА останавме без никаква политичка поддршка и без држава. Браво, секоја чест на службите. Последен повик и молба за освестување. МАКЕДОНЧЕ отрезни…

 • Никој не е безгрешен.

  Никој не е безгрешен.

  Никој не е безгрешен!Да бараш отчет од едни а да покриваш велепредавство на други е манипулација во нечија полза!

 • Бидејќи терминиве не ви се јасни.

  Бидејќи терминиве не ви се јасни.

  Бидејќи терминиве не ви се јасни да ви појасни чичо! Класифициран значи “државна тајна” од највисоко ниво! НО , секој пратеник го има и може да го види иако е тешка смешка договор за изградба на автопат да биде “државна тајна”. Значи и пратениците од т.н. опозиција го имаат. Понатаму ваше е да си размислите.…

 • Лекција за телевизорот.

  Лекција за телевизорот.

 • Малку е.

  Малку е.

  !!!Малку е. За овој никаков народ, малку е. Треба уште да се угнетува и да се пљачка. Малку е!!!

 • Самоил бил цар на македонска држава.

  Самоил бил цар на македонска држава.

  Самоил бил цар на македонска држава, со македонска црква која завладеала преку скоро цел православен полуостров, денес наречен Балкан, и владеела скоро до 19-ти век. Ова подолу се докази од Црногорците за името Македонија кое било преку скоро цел православен Балкан, оставина од македонската држава на Цар Самоил и македонската црква, тогаш Патријаршија, која завладеала…

 • Солун навечер

  Солун навечер

 • Околу експанзионизмот на соседите и како официјалната грчка држава подржува експанзионистички идеологии

  Околу експанзионизмот на соседите и како официјалната грчка држава подржува експанзионистички идеологии

  Официјално издание на грчкиот Парламент, под надзор на ВГС ( Воена географска служба ) Карта со наслов:Грчки паркаментИсториска карта на Грција Легенда со наслов:Обединувањето на Грција Последните години се почесто слушаме изјави на грчки службеници, пратеници, владини претставници, министри, премиери, новинари и други, околу таканаречената експанзионистичка пропаганда на „Скопје“ против нашата држава. Се разбира, никој…

 • До крајот на светот

  До крајот на светот

  Марина Дојчиновска на посета кај Хунзите и Калашите. ( 2005 )

 • Cicki.Mk

  Cicki.Mk

  Еве само да смениме Устав, да влезат 3.500 Бугари, камбоџанци, некоја баба од Уругвај и сите племиња од Африка што ги снимиле ,,Дискавери”, па ќе искрши ЕУ и нозе и раце да нé прими.За шо праиме муабет не знам.

 • Грција и грчкиот идентитет – Вештачки германски проект од 1830-те.

  Грција и грчкиот идентитет – Вештачки германски проект од 1830-те.

  За оние што заборавиле или за оние што не прочитале досега, се разбира, бидејќи не ги интересирало, да Ве потсетиме драги читатели, за тоа како настанала грчката држава и грчкиот идентитет, па Вие сами заклучете, кој има иредентистички намери и чија е Македонија ? Но и да нештата бидат појасни. Бараме признание на нашето име…

 • Очите се безвредни кога мозокот е слеп

  Очите се безвредни кога мозокот е слеп

 • Срам да ви е Камерен Оркестар на Битола – Chamber Orchestra of Bitola ⋮IWConnect.

  Срам да ви е Камерен Оркестар на Битола – Chamber Orchestra of Bitola ⋮IWConnect.

  Правите концерт на Јонче Христовски со одбрана група на северџани на кои Јонче ќе плукнеше ако беше жив. Дури се правиме наудрени со вакви работи, дотогаш ќе ги продаваме сите работи кои се Македонски на душманите. Не знам како сте пресметале дека ова вреди вака да се обезвредни, ама вие си знаете.

 • Деконтаминација

  Деконтаминација

  Вистината е огледалото кое секогаш те рефлектира тебе каков што си. Повеќе на тема – До сите

 • #ДоброУтро робови

  #ДоброУтро робови

 • Кога некој напаѓа некого ad hominem

  Кога некој напаѓа некого ad hominem

  Кога некој напаѓа некого ad hominem, на лична основа, ( глуп си, ќелав си, дебел си, низок си…. ) тоа значи дека тезите од таа личност ги разнишале неговите – и нема аргументиран одговор. Да можел да си ги одбрани тезите/проектите, немало да се користи со етикети туку со аргументи. Накратко, не е битно шо…

 • Да сме начисто што потпишувате, глупаци едни интергалактички

  Да сме начисто што потпишувате, глупаци едни интергалактички

  Повеќе на тема – Деконтаминација

 • Еве од каде „препишуваат” големите лидерчишта.

  Еве од каде „препишуваат” големите лидерчишта.

  Гледачи можеби немаме премногу, ама влијание

 • За името на полуостровот Балкан.

  За името на полуостровот Балкан.

  За името на полуостровот Балкан, со потекло од после првата четвртина од 19-тиот век. Ова од “Бугарин“ кој “не знае“ дека претходно полуостровот бил нарекуван Македонија. Сепак знае дека вистинските ( Аспарухови ) Бугари се туркојазични, азијатски дојденци со турчинско потекло.

 • За србофилската “Декларација“ на “патриотот“ Љупчо Палевски

  За србофилската “Декларација“ на “патриотот“ Љупчо Палевски

  За србофилската “Декларација“ на “патриотот“ Љупчо Палевски – за “спасување“ на МПЦ од “признавањето“ на “Вселенската Патријаршија“ од Фанар ( Истанбул ). Палевски направил “Декларација“ за која бара иљадници потписници за “да ја спасат МПЦ“ од штетното “признавање“ од Фанарот Вартоломеј. Добро. Намерата е за почит. Но во таа декларација ( точка осум ) за…

 • Во Соботско за прв пат ќе се одржи Литургија

  Во Соботско за прв пат ќе се одржи Литургија

  Соопштение : На Велики Четврток 13 април 2023 година во Соботско за прв пат ќе се одржи Божествена Литургија во црквата ( Молитвен дом ) Света Злата Мегленска во новиот простор на црквата. Секој што сака да присуствува на овој историски настан може да дојде во Соботско Егејска Македонија. Божествената Литургија ќе трае од 7:30…

 • My king

  My king

 • Изјава на Архимандритот Никодим Царкњас

  Изјава на Архимандритот Никодим Царкњас

  Црква Света Злата Мегленска Соботско Егејска Македонија.

 • Квиско пита Горење награџује

  Квиско пита Горење награџује

  Дали има, на овој бели свет поубаво девојче од Македонче ? Повеќе на тема – Македонци

 • Гледајте до крај

  Гледајте до крај

  Инспирирано од големата посетеност на СМРДСМ митинзите во Вудбери, Џорџија 🙂  Гледајте до крај. Повеќе на тема – Сè за пари сè за Северна заканите геноцидот и злосторството против човештвото државата Македонија и Македонците продолжуваат

 • Апел за заштита и санација на оштетените споменици на културата во градот Скопје.

  Апел за заштита и санација на оштетените споменици на културата во градот Скопје.

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро го осудува натамошното оштетување и корнење на железните натписи со имињата на спомениците во центарот на Градот Скопје, најпрво по мостовите на уметноста и цивилизациите пред Археолошкиот музеј на Македонија и Јавното обвинителство на Македонија, а сега и на потегот помеѓу двата моста. СМК бара засилени мерки на претпазливост со…

 • Северџанистан не е држава.

  Северџанистан не е држава.

  #Северџанистан не е држава. #Северна не се грижи за тебе. #Северна се грижи за стомаците на окупаторите. Немате собрание. Немате партии. Не ве застапува никој во институциите. #РазбудетеСЕ

 • За вентилаторот.

  За вентилаторот.

  Добродојдовте на SolunFM.com. ⚠️ Се надевам ова ќе биде прва и последна статија поврзана со вентилаторот затоа ќе се обидам да бидам колку што е можно краток и јасен лошо не ви мислам. На порталот SolunFM.com нема да бидат објавувани слики и видеа поврзани со вентилаторот без разлика дали вентилаторот бил „сладок„ во форма на…