SolunFM

Кремљ – Ким Јонг-Ун ќе ја посети Русија

Корејскиот лидер ќе пристигне на неоткриена локација “во наредните денови”, според официјалните лица во Москва.

Рускиот претседател Владимир Путин го поздрави корејскиот лидер Ким Јонг Ун пред нивните разговори во кампусот на Далечниот источен федерален универзитет на островот Руски во далечниот источен руски пристанишен град Владивосток на 25 април 2019 година.

Корејскиот лидер Ким Јонг-ун ќе отпатува во Русија во официјална посета во блиска иднина на покана на рускиот претседател Владимир Путин, објави Кремљ во понеделникот.

Најавата за посетата, која според Кремљ треба да се одржи “во наредните денови”, следеше по извештајот на радиодифузерот ЈТН од Република Кореја, во кој се цитира висок владин претставник дека Ким “полека се движи во приватен воз во Демократската Народна Република Кореја кон североисточната граница”. Русија и Демократската Народна Република Кореја делат краток заеднички дел од границата во близина на рускиот град Владивосток на Далечниот Исток.

Претходно овој месец, Њујорк Тајмс, повикувајќи се на американски и други Западни претставници, објави дека Ким сака да разговара со својот руски колега за понатамошна воена соработка. Во меѓувреме, Владимир Путин замина во понеделникот на дводневно патување во Владивосток, каде што ќе учествува на Источниот економски форум.

Последната средба меѓу Путин и Ким се одржа во 2019 година, кога корејскиот лидер пристигна во Владивосток со својот оклопен воз. Во тоа време, разговорите се фокусираа на денуклеаризацијата, ситуацијата на Корејскиот Полуостров и голем број прашања за билатералните односи.

Најавата на Кремљ, исто така, следи по ненадејната посета на рускиот Министер за одбрана Сергеј Шојгу на Пјонгјанг во јули, каде што тој и Ким присуствуваа на воената парада по повод 70-годишнината од крајот на Корејската Војна. рускиот министер за одбрана, исто така, предложи заеднички воени вежби во тоа време.

Во меѓувреме, руското министерство за надворешни работи во понеделникот предупреди на претстојната безбедносна криза на Корејскиот Полуостров, наведувајќи ги ескалирачките тензии и воинствената реторика меѓу Демократската Народна Република Кореја(ДНРК) од една страна и САД, Република Кореја, Јапонија и нивните сојузници од друга страна. Во последниве недели, имаше голем број корејски(ДНРК) ракетни лансирања во регионот и обемни американски воени вежби заедно со Јужна Кореја.

Повеќе на тема – Што западот не разбира за БРИКС