SolunFM

Медиумски извештај: Германската заложничка Шани Лук е мртва

Германката Шани Лук, киднапирана од членовите на Хамас, според информациите на RTL/n-tv, повеќе не е жива. Нејзината мајка рече дека била информирана за смртта на нејзината ќерка.

Според изјавите на радиодифузерот RTL, “уште нема официјална потврда”. Вака пишува радиодифузерот во една неодамнешна статија:

“За жал, вчера ја добивме веста дека ќерка ми повеќе не е жива.”Тоа е она што мајката Рикарда Лук изјави за RTL. Сепак, се уште нема официјална потврда.”

Сестрата напиша на Инстаграм во понеделникот наутро:”Со голема тага ја објавуваме смртта на сестра ми”. Според n-tv, мајката била “информирана од израелската војска дека нејзината ќерка е мртва”.

22-годишната жена беше киднапирана од палестинските милитанти од музички фестивал на границата со Појасот Газа за време на нападот на Хамас на 7 октомври. По неколку дена неизвесност, се вели дека била сериозно повредена и била лекувана во болница во Појасот Газа.

Роднините на исчезнатата редовно го изразуваа своето разочарување за медиумите во врска со недостатокот на поддршка од политички Берлин. Вака објасни вујко и на Шани за t-online на 13 октомври:

“Ние сме вознемирени и целосно разочарани што федералната влада не се чувствува одговорна.”Едно лице задолжено за министерството за надворешни работи му рекло на семејството: “Тој нема време затоа што треба да резервира летови”, според вујкото, Вилфрид Гер. “Тоа ме прави толку лут.”

Шани Лук има германско и израелско државјанство. Нејзината мајка, Католик која подоцна преминала во Јудаизам, емигрирала во Израел. Еврејскиот татко е Израелец, според информациите од n-tv. Според радиодифузерот, федералното министерство за надворешни работи во Берлин продолжува да зборува “за вкупно осум исчезнати случаи на германски државјани, при што еден случај може да вклучува и неколку членови на семејството”. Владата не сака да даде точна бројка.

Повеќе на тема – Шокантно видео: Девојка киднапирана во Израел е Германка