SolunFM

Новата противтежа на Запад: како светот реагира на проширувањето на БРИКС

На глобалниот Југ се слави проширувањето на БРИКС. На Запад, важноста за проширување на групата е минимизирана, при што Западните медиуми продолжуваат да го користат терминот “држави во развој” за државите-членки што сведочи за неоколонијалниот однос на креаторите на западното мнение и политичарите.

На екранот се гледа како рускиот Претседател Владимир Путин одржува говор преку видео врска на самитот на БРИКС во Конгресниот Центар Сандтон во Јоханесбург на 24 август 2023 година.

Бројот на членови на БРИКС е повеќе од двојно зголемен по самитот во Јужна Африка. Покрај сегашните пет членки, има уште шест, вклучувајќи ги и двајцата ривали на Блискиот Исток, имено Персија и Саудиска Арабија. Како резултат на тоа, алијансата ќе добие геополитичка и економска тежина.

Пристапувањето на Персија и Саудиска Арабија во БРИКС предизвика грижа, особено кај Западните медиуми. Овој чекор укажува дека коалицијата Меѓу Кина и Русија ќе се зајакне пред зголемените тензии со Западот, коментира новинската агенција АП. Овој чекор укажува дека коалицијата Меѓу Кина и Русија ќе се зајакне пред зголемените тензии со Западот, коментира новинската агенција АП. Обединетите Арапски Емирати, Аргентина, Египет и Етиопија, исто така, ќе се приклучат на БРИКС од 1 јануари 2024 година и ќе формираат блок од единаесет држави со сегашните членови Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка како противтежа на организациите во кои доминираат Западот, како што е Г7. Неодамна, Западните медиуми се обидуваат да инсцинираат поделба по прашањето за проширување на БРИКС во алијансата.

Четворицата шефови на држави и влади кои присуствуваа на самитот на БРИКС во Јоханесбург ги поздравија новите членови во своите изјави во четвртокот, рускиот Претседател Владимир Путин зборуваше преку видео. Тие истакнаа дека проширувањето е уште еден чекор кон “мултиполарен светски поредок”. Бразилскиот претседател Луиз Лула Да Силвас рече дека проширената БРИКС група ќе претставува 46 отсто од светското население и ќе придонесе 37 отсто за глобалното економско производство. Неговиот индиски колега, премиерот Нарендра Моди, истакна дека неговата држава има “длабоки и историски односи” со сите нови членови. “Ова проширување на членството е историско”, објасни кинескиот лидер Си Џинпинг. “Тоа ја покажува одлуката на државите од БРИКС за единство и развој.”

Мохамед Џамшиди, политичкиот заменик на персијскиот претседател Ебрахим Раиси, го опиша пристапувањето во БРИКС како”стратешка победа за персијската надворешна политика”. Раиси присуствуваше на самитот, како и саудискиот министер за надворешни работи, принцот Фајсал бин Фархан, кој изјави дека кралството богато со нафта може да стане лидер во групата поради нејзините ресурси, богатство и пристап до Црвеното Море и персискиот Залив. Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез истакна дека приклучувањето кон БРИКС е “нова можност” која “нè зајакнува”.

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати би можеле да обезбедат нов капитал за новата банка за развој на БРИКС. Етиопија, втората најнаселена држава во Африка со население од 120 милиони жители, е скарана со Соединетите Американски Држави и Европската Унија поради нивните критики за конфликтот во регионот Тигреј. Алијансата се уште не е воено воспоставена. Но, приемот на Египет покажува дека државите од БРИКС имаат и перспектива на безбедносната политика. Проширувањето на БРИКС исто така се чини дека ја зголемува сферата на влијание на Кина и Русија, особено во персијскиот Залив. Вклучувањето на Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, двајца главни извозници на нафта, најверојатно ќе има значително влијание врз аспирациите на некои држави на глобалниот југ за да станат понезависни од доларот. Во декларацијата на самитот, петте шефови на држави и влади изразија волја за повеќе спроведување на трговијата меѓу себе во сопствените валути.

Како прва реакција, Западните држави реагираа претпазливо на најавеното проширување на групата држави од шест нови членки, додека продолжуваат да користат термини како “состанок на државите во развој ” како израз на нивниот неоколонијален став.

Во САД, одлуката беше минимизирана – како и американскиот советник За безбедност Џејк Саливан, кој рече дека БРИКС не е геополитички ривал на САД, бидејќи нивните интереси се премногу различни. Соединетите држави се убедени дека секоја држава може слободно да ги избере своите партнери за соработка, велат од Вашингтон. Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок, исто така, повика на соработка со новите членови на групата. Исто како што се среќава со претходните држави на БРИКС, рече Баербок, осврнувајќи се на посетите во Јужна Африка, Бразил и Кина, истото ќе се направи и со новите членови. Министерката за надворешни работи на прес-конференција одговори на прашањето како сака да се справи со државите што се приклучија на групата. Имаме канали за комуникација со сите нови членови БРИКС, освен со Персија.

Повеќе на тема – Почеток на де-доларизацијата