SolunFM

Орбан: Унгарија ќе “оди во војна” ако гасоводот биде нападнат

Унгарскиот премиер Виктор Орбан повтори дека неговата држава нема да остане пасивна доколку се загрозат нејзините витални интереси. Ударот за Германија е очигледен. Имаше ли таму нешто? Со цевководи во Балтичкото Море?

Архивска слика: Истекување Гас од гасоводот Северен тек 2 во близина на Борнхолм, Данска, на 27 септември 2022 година.

За Разлика од Германија, Унгарија не би молчела доколку се саботираат нејзините патишта за снабдување со енергија, рече премиерот Виктор Орбан во интервју за Такер Карлсон објавено на Х (поранешен Твитер).

Говорејќи за уништувањето на руско-германските гасоводи Северен тек, Орбан потсети дека Будимпешта веднаш го нарече инцидентот минатиот септември терористички напад. Сепак, Германија и западна Европа продолжуваат да бегаат од оваа ознака. Според Орбан:

“Постои уште еден гасовод кој носи гас од Русија преку јужниот коридор во Турција, Бугарија, Србија и Унгарија. Заедно со српскиот претседател [Александар Вучиќ], многу јасно ставивме до знаење дека сметаме дека е причина за војна ако некој сака да го стори истото со јужниот коридор што се случи со северниот коридор. Веројатно, можете да го направите ова со Германците, но не и со овој регион.”

Карлсон истакна дека е “многу очигледно” дека владата на американскиот претседател Џо Бајден ги уништила гасоводите Северен тек или директно или преку овластен претставник – тврдење што Белата куќа отсекогаш го негирала. Орбан посочи дека се согласува со проценката на Карлсон.

На прашањето на поранешниот водител на Фокс Њуз дали Орбан разговарал за неговото предупредување во врска со Гасоводот Турски тек со Русија, Премиерот рече дека пораката не била упатена до Москва.

Истражувачкиот новинар Сејмур Херш во февруари тврдеше дека САД стојат зад нападот на Северен тек и дека Норвешка помогнала во операцијата. Тој, исто така, се сомневаше дека Вашингтон ја гледа кризата во Украина како можност да ги прекине економските односи меѓу Германија и Русија и дека уништувањето на енергетските врски го направи Берлин покомпатибилен. Како и Вашингтон, Осло ги негираше обвинувањата.

Повикувајќи се на информации од владините кругови, Западните медиуми оттогаш објавија извештаи дека зад саботажните акти стои “проукраинска група”. Водечките германски медиуми изнесоа слични тврдења, наведувајќи дека доказите во овој случај силно укажуваат на вмешаност на Киев.

Руските власти тврдат дека САД се најголемиот корисник на уништувањето на гасоводите Северен тек. Американските производители на течен природен гас го презедоа западноевропскиот пазар, кој претходно беше снабден со големи количини на поевтино руско гориво за гасоводот.

Повеќе на тема – Лавров: Украина се обиде да ги разнесе гасоводите во Турција