SolunFM

По оддавањето почит на поранешен-СС-човек: Полска бара оставка од претседателот на канадскиот парламент

Претседателот на канадскиот парламент покани воен ветеран на говорот на украинскиот претседател Зеленски. Подоцна стана јасно дека 98-годишниот се борел во Вафен-СС. Заменик-министерот за надворешни работи на Полска сега повикува на оставка на претседателот на парламентот.

Полскиот Заменик министер за Надворешни Работи Аркадиуш Мулчик.

Скандалот околу почестувањето на ветеран од СС во канадскиот парламент продолжува да зема замав. Заменик-министерот за надворешни работи на полска, Аркадиуш Муларчик, во интервју за агенцијата ПАП изјави дека претседателот на канадскиот долен дом, Ентони Рота, треба да поднесе оставка, бидејќи го покани 98-годишниот во парламентот.

“Ова е голем срам за спикерот на долниот дом. Ова е недостаток на увид, незнаење за историјата и недостаток на трудољубивост. И верувам дека во случај на таква дискредитација, треба да се направи оставка”, истакна заменик-министерот. Тој потсети дека Вафен-СС беше една од германските единици што извршија најмногу воени злосторства за време на Втората Светска Војна, особено против Полјаците и Евреите.

Според официјалниот претставник, целата контроверзност покажува дека “нерешените проблеми” во историјата на Украина ќе продолжат да доведуваат до сериозни проблеми во иднина.

Претходно, агенцијата Асошиејтед Прес објави фотографии на кои се гледа дека за време на говорот на украинскиот претседател Владимир Зеленски во канадскиот парламент, собраните го почестиле 98-годишниот Јарослав Хунка. Рота го нарече ” украински херој, канадски херој “и му се заблагодари за”неговите услуги”. Наскоро се покажа дека воениот ветеран служел во 14-та дивизија Вафен-СС “Галиција”.

По скандалот, Рота објасни дека не му биле познати сите детали од животот на Хунка. Тој зажали за поканата на поранешниот СС-човек и јавно се извини. Во исто време, тој истакна дека ниту украинската делегација ниту неговите парламентарни колеги однапред не знаеле за неговата намера да го покани Хунка. Трудо го опиша инцидентот како “длабоко срамен” за канадскиот парламент и сите Канаѓани.

Повеќе на тема – Во чест на украинскиот ветеран на СС: Белорусија бара извинување од Канада


Tags: