SolunFM

Путин на 71: Честитки од целиот свет – нов гасовод до Узбекистан – и тура со Аурус

Денес, во саботата, рускиот претседател Владимир Путин го слави својот 71 роденден, веќе 20-ти пат во претседателската канцеларија. Исто така оваа година денот беше обележан со официјални датуми. Бројни меѓународни шефови на држави и влади честитаа по телефон.

Рускиот претседател Владимир Путин, Казахстанскиот претседател Касим-Шомарт Токаев (лево) и Узбекистанскиот претседател Шавкат Мирзијоев (десно) за време на нивниот состанок во Ново-Огариово во близина на Москва, 7 октомври 2023 година

Фактот дека претседателот на Руската Федерација добива огромен број честитки од целиот свет за неговиот роденден не е посебна карактеристика. Според прес-службата на Кремљ, Владимир Путин уште еднаш добил бројни честитки и телеграми од шефови на држави и влади на странски држави, како и од претседатели на меѓународни организации.

Лични честитки

На рускиот претседател лично му честитаа Казахстанскиот претседател Касим-Шомарт Токаев и Узбекистанскиот претседател Шавкат Мирзијоев, кои моментално се во Русија. Путин ги прими двајцата во својата резиденција во Ново-Огариово во близина на Москва.

Покрај тоа, Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, Арменскиот премиер Никол Пашинјан, Белорускиот претседател Александар Лукашенко, Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев, Киргистанскиот претседател Садир Шапаров, Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел Бермудез, Таџикистанскиот претседател Емомалиј Рахмон и Туркменскиот претседател Сердар му честиташе на рускиот лидер по Телефон Бердимухамедов.

Други честитки дојдоа, меѓу другото, од претседателот на Јужна Осетија, Алан Гаглоев, претседателот Аслан Б’жанија и претседателот на Република Српска во Босна и Херцеговина, Милорад Додик.

Зајакнување на руските односи со Централна Азија

Средбата на Путин со претседателите на Узбекистан и Казахстан во Ново-Огариово, исто така, служеше за давање зелено светло за снабдување со руски гас на двете држави. На почетокот на испораките му претходеа извештаите на извршниот директор на Гаспром Алексеј Милер, како и Узбекистанскиот министер за енергија Шурабек Мирсамахмудов и Казахстанскиот министер за енергија Алмазадам Саткалиев за успешно завршување на сите технички подготовки на гасоводот.

Путин истакна дека рускиот гас никогаш порано не бил доставен во Централна Азија. Сега рускиот гас ќе тече во Узбекистан преку Казахстан, а дел од гасот ќе оди и во Казахстан.

За време на нивната средба, Путин им ја демонстрираше и теренската верзија на рускиот луксузен седан “Аурус” на своите двајца колеги од Узбекистан и Казахстан – тој лично седна зад воланот на државниот автомобил со погон на четири тркала и сврте круг со нив.

Повеќе на тема – Путин