SolunFM

Решение за Макрон: БРИКС треба да постави детска маса

Во името на БРИКС ја нема буквата “Ф” за Франција. Но, тоа не го спречи францускиот Претседател Емануел Макрон да се обиде да го зачини БРИКС со “Ф”.

Францускиот претседател Емануел Макрон одржа говор за време на церемонијата по повод 79-годишнината од ослободувањето на селото Бормес-Ле-мимоза, југоисточна Франција, на 17 август 2023 година.

Не толку одамна, на западните шефови на држави и влади не им остана време за државите од БРИКС и ја третираа економската алијанса како грдата девојка од соседството која не заслужува втор поглед. Но, сега кога БРИКС порасна и има огромен БДП прилагоден за куповната моќ, кој, според меѓународниот монетарен монд, ќе го надмине оној на Г7, се чини дека ова ги разбуди инстинктите на заведување кај Макрон. И веројатно и неговите инстинкти како рудар за злато, со оглед на богатството на природни ресурси кои се обединуваат во рамките на државите-членки на БРИКС и нивните партнери, особено меѓу тие партнери во Африка. И ова во едно време, кога Франција и Европа се соочуваат со поголем недостиг на ресурси. Не само со отсекување на евтината руска енергија поради конфликтот во Украина, туку и поради повлекувањето од вратата на “добредојде”-чергата од различни Африкански држави, откако таканаречените воени “операции за стабилност” на Франција доведоа до голем број државни удари.

Ако некој западен шеф на држава имаше смелост да се обиде да присуствува на самитот што го одржуваат државите кои постојано се малтретирани од нивната држава, прави смисла дека ова би бил Макрон. Францускиот претседател има уникатен талент да зборува од двете страни на устата во исто време. Од една страна, тој ја исполнува агендата на Вашингтон следејќи ја борбената линија на битката со Русија и Кина таму, а во исто време повремено се осврнува на потребата од одржување на стратешката автономија на Европската Унија(ЕУ) во однос на Вашингтон. Но, секогаш кога треба да се донесе одлука, Макрон на крајот ја следи агендата на Вашингтон, дури и ако тоа се случи на економска штета на Франција и Европската Унија(ЕУ).

Но, самиот факт што тој побара покана за 15-тиот самит на БРИКС оваа недела му овозможува на Макрон да тврди дека е отворен. Сега може да тврди дека се обидел да ја подаде раката, но раката му била одбиена. Тоа е како да оцрните една девојка, а потоа да му објавите на целиот свет дека нема да имате состанок со неа – откако сте биле одбиени од неа.

Секој кој има дури само половина ум, сега ќе дојде сега до заклучок дека би било најдобро да направите чекор назад и да започнете да се докажувате со дела пред да побарате нов состанок. Добрата вест за Макрон е дека нема подобро време за слободен сојуз. Особено сега, кога приклучувањето кон агендата на западниот камп предводена од Вашингтон не функционираше толку добро за просечниот француски граѓанин, кој се бори со навидум бескрајно зголемување на трошоците за живот.

Макрон толку очајно сака состанок со државите од БРИКС , што економскиот сојуз со него и другите Западни шефови на држави и влади навистина треба да го направи она што самиот Макрон го предложи минатата година: Дека Европската Унија поставува “детска маса” за потенцијални нови членки. Овој нов самит на “бебе-БРИКС” на тој начин би можел да формира пандан на предлогот на Макрон. Ова предвидуваше формирање на “Европска Политичка Заедница” (ЕПЗ) на држави за кои се претпоставуваше дека допрва треба да се докажат за полноправно членство во Европската Унија(ЕУ). Овие држави би можеле да добијат покана за помал самит паралелно со редовниот самит на Европската Унија(ЕУ) на “возрасните”, како и надеж дека ќе бидат избрани за посебно избрани трговски односи и царински договори, кои потоа првенствено ќе имаат корист од Европската Унија(ЕУ).

Следниот состанок на БРИКС треба да постави таква “детска маса”, како што тоа Европската Унија(ЕУ) моментално го практикува. Не премногу далеку всушност од местото на одржување, но сепак не доволно блиску за да ја контаминира мултиполарната агенда и единството на БРИКС – или да не биде трауматизирана од тоа, како што тоа може да се случи со непопустливите бебиња, што сепак Западните државни лидери сè. Може да им се испрати еден кловн кој прави животни од неколку балони за да можат да бидат расеани од разновидните погледи и анализи на возрасните од БРИКС.

Замислете каков ужас ќе требаше да издржи Макрон доколку навистина му беше дозволено да присуствува оваа недела на годишниот самит на БРИКС. Тој требаше да го слуша рускиот Претседател Владимир Путин преку видео врска додека зборуваше за фактот дека меѓународната економија е сериозно погодена од нелегитимни санкции. Знаејќи, дека Макрон ги поздрави истите санкции, додека стоеше со скрстени раце и не успеа да го заштити францускиот народ од економското уништување што следеше.

Тој, исто така, требаше да ја прифати критиката на Јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоса, кој се жалеше на “новиот бран на протекционизам”. За Макрон тоа ќе беше потсетник дека не успеа да ја убеди администрацијата На Џо Бајден да се повлече од својот Inflation Reduction Act (Протекционистички Закон за Намалување на Инфлацијата). Овој закон всушност ги фаворизира еколошките возила и компоненти “Made in USA” на штета на Европската Унија(ЕУ) – а особено на штета на автомобилската индустрија на Франција и Германија. Макрон можеше да се потсети колку беше целосно бескорисен како државник кој можеше само да се надева, дека или Вашингтон ќе се премисли или дека БРИКС ќе успее, да застане покрај Франција.

Тој требаше да седи таму и да го слуша индискиот премиер Нарендра Моди како зборува за желбата на Индија, уште повеќе да ги диверзифицира своите интереси и нејзините глобални партнери – што вклучува ризик, Франција да добие уште помало парче од тортата.

Макрон ќе беше изложен на руски рулет додека се ракуваше со Африканските шефови на држави и влади. Тој не би знаел однапред дали ќе добие ладен прием од една или неколку од нив откако неколку западноафрикански нации ги протераа француските трупи од земјата – како што беше случајот неодамна во Нигер. Која држава мислите дека ќе биде следната ? Макрон поима нема.

Макрон е обожавател на поранешниот француски Претседател Шарл Де Гол, кој ја извлече Франција од НАТО и ги исфрли САД од државата за да обезбеди независност на Франција по Втората Светска Војна. Макрон, пак, ја пропушти можноста да го стори истото во интерес на француската економија кога НАТО започна спор со Русија околу Украина преплавувајќи ја државата со оружје и воени тренери.

Иако првично се собраа како економски сојуз, сега БРИКС-државите можат да се соберат околу Русија и да поддржат сосема нов мултиполарен поглед на светот. Ова се случи и затоа што тие сакаат подобро да се заштитат од изолационистички и казнени санкции од Вашингтон и неговите вазали. Доколку Макрон е сериозен во врска со импресионирањето на државите од БРИКС, тогаш можеби прво треба да почне да дејствува повеќе во согласност со независноста на Франција, на која секогаш ѝ плаќа услуга за усни исповеди, секогаш во очајна надеж дека ќе добие бакнеж.

Дотогаш, земјите од БРИКС треба само да му предадат официјални покани, на кои се прикажани цртани ликови и кловнови и му ветуваат забава со популарната игра “Залепете ја опашката на магарето”. Потоа може да се консултира со останатите негови пријатели од Европската Унија(ЕУ) за тоа кој од нив може да биде магарето.

Повеќе на тема – Путин : Следниот самит на БРИКС ќе се одржи во Казан

Преведено од англиски.

Рејчел Марсден е колумнистка, политички стратег и водител на независно произведена програма на француски јазик емитувана на Спутник Франција. Нејзината веб-страница можете да ја најдете на rachelmarsden.com