SolunFM

Руското министерство за одбрана: Полкот Азов претрпе големи загуби на фронтот во близина на Красни Лиман

Единиците на централната воена единица ги напаѓаат украинските вооружени сили, како и единиците на Азовската нацистичка бригада во близина на Красни Лиман, изјави за новинската агенција ТАСС Александар Савчук, шеф на прес-центарот во Централната воена единица.

Симболична слика.

На фронтот во близина на населбите Јамполовски и Серебријанское, руските единици со поддршка на артилериски и борбени авиони им нанесоа големи загуби на нападните групи на 21-та механизирана бригада на украинските вооружени сили, како и на 12-та нападна бригада на бригадата Азов, пренесува Савчук.

Според портпаролот, загубите на непријателот на овој фронт изнесуваат повеќе од 40 војници.

Во Руската Федерација, десничарската радикална бура бригада на националната гарда на Азов е класифицирана како терористичка организација.

Повеќе на тема – Русија ,Украина, Нацисти и расизам