SolunFM

Десетте најважни увидувања од заседата на Хамас против Израел

Сè што се случуваше досега ги отвори очите на сите. Угледот на израелските безбедносни служби е разнишан и постои реална можност САД да го замрзнат конфликтот во Украина со цел да го пренасочат ограничениот буџет за воена помош кон Израел.

Симболична слика.

Од Андрју Корибко

Хамас започна невиден ненадеен напад против Израел во текот на викендот, што целосно ја изненади самопрогласената Еврејска држава откако сите нејзини безбедносни системи неочекувано и во исто време откажаа. Граничниот ѕид беше пробиен, некои воени бази беа земени и десетици заложници беа однесени во Појасот Газа. Израел одговори со воздушни напади во Појасот Газа и подготвуваше копнена операција. Еве ги десетте најважни лекции од настаните од неодамнешната војна Меѓу Израел и Хамас досега:

———-

1. Наводната непобедливост на Израел беше изложена како илузија

Како прво, никој веќе не верува на илузијата дека Израел повеќе е непобедлив. До изненадувачкиот напад овој викенд, некои се држеа до тврдењето дека неговите конвенционални воено-технички способности и масовната помош на Америка го направија Израел регионален хегемон, но тој поим штотуку беше разбиен.

2. Државата беше целосно неподготвена за хибридните воени тактики на Хамас

Пробивајќи го неговиот граничен ѕид, кој беше резултат на колосален разузнавачки неуспех и последователен колапс на сите безбедносни системи, Израел докажа дека е целосно неподготвен за хибридните воени тактики на Хамас со молскавично брзи групни напади и рудиментирани удари со беспилотни летала.

3. Политичките борби за моќ веројатно придонесоа за овој неуспех на разузнавачките служби

Ако израелските воени и разузнавачки служби не беа вклучени во политичкиот спор околу планираните судски реформи на Нетанјаху, што беше влошено со мешањето на администрацијата на Бајден објаснето овде, тие можеби ќе можеа однапред да ги препознаат плановите на Хамас и со тоа да ги спречат.

4. Исто така не помогна дека американските шпиони се расејани со Украина

Израел мора да преземе целосна одговорност за своите разузнавачки неуспеси. Но, ниту фактот дека шпионите на неговиот сојузник САД беа расеани од Украина не и помогна на државата. Во спротивно, САД би можеле да продолжат да ја следат Газа со барем еден сателит и би можеле да го разоткријат военото натрупување на Хамас.

5. Америка сега е во дилема за тоа кој треба да добие конечна воена помош

Бизнис Инсајдер го привлече вниманието на неодамнешната дилема на Сад, дали да обезбеди ограничена воена помош за Украина, особено артилериски гранати, како што е планирано, или да ги пренасочи овие средства во Израел. Оваа одлука може да има значително влијание врз двата конфликти, бидејќи изборот меѓу нив е игра со нулта сума.

6. Саудиска Арабија ќе ги замрзне веројатно мировните преговори со Израел

Саудиска Арабија е под огромен притисок од меѓународната муслиманска заедница да ги замрзне наводните мировни разговори со Израел по нападите врз цивилни цели во Газа. Веројатно, тоа ќе биде во согласност со овие барања, што би ги уништила плановите на администрацијата на Бајден за договор пред изборите.

7. Мегапроектот ИМЕК веројатно ќе биде ставен во мирување некое време

India-Middle East-Europe Economic Corridor (ИМЕК) не може да се заврши ако Саудиска Arбија и/или особено Јордан го замрзнат своето учество во изградбата во знак на протест против вмешаноста на Израел во неодамнешниот конфликт. Сепак, ова нема да му наштети на трговијата на Индија со погодените страни, бидејќи може целосно да ја води преку морскиот пат.

8. Избалансираните изјави на Русија и Кина изненадуваат некои набљудувачи

Многумина во заедницата на алтернативни медиуми погрешно претпоставуваа дека Русија и Кина ја поддржуваат Палестина, поради што беа изненадени од избалансираните изјави на двајцата (овде и овде). Уште помалку медиумски луѓе знаеја дека претседателот Владимир Путин целосно ги поддржува Израелските одбранбени сили (накратко ИДС), за што сведочат неговите официјални изјави во текот на годините, кои се документирани овде.

9. Дебатата за тоа дали целта ги оправдува средствата е повторно отворена

Убиството на доселеници и цивили обучени од ИДС од страна на Хамас, како и киднапирањето деца, жени и постари лица со цел да се разменат за затвореници, беше оправдано од некои палестински поддржувачи како легитимно средство за национално ослободување. Додека другите поддржувачи критикуваа дека овие тактики го поткопуваат моралот на нивната кауза.

10. Хезболах е џокер во најновата војна меѓу Израел и Хамас

Изненадувачкиот напад на Хамас врз Израел го оствари еден од најлошите кошмари за Израел. Може да биде уште полошо ако Хезболах одлучи да започне големи борбени операции. Во овој случај, Либан, а можеби и Сирија би можеле да бидат вовлечени во она што се случува, што брзо би можело да стане егзистенцијално за сите страни.

———-

Сè што се случи досега ги отвори очите на сите. Репутацијата на израелските безбедносни служби е разнишана, а онаа на Хамас никогаш не била толку добра како што е денес во очите на повеќето незападни набљудувачи. Многумина од нив конечно дознаа дека ниту Русија ниту Кина не ја поддржуваат Палестина. Доколку најновиот конфликт се одолговлекува, а камоли да се прошири во регионален конфликт, постои реална можност САД да го замрзнат конфликтот во Украина со цел да го пренасочат ограничениот буџет за воена помош кон Израел.

Од англискиот.

Повеќе на тема – Израел, Палестина