SolunFM

Борба против американскиот империјализам: Стратешко партнерство меѓу Дамаск и Пекинг

Стратешкото партнерство меѓу Дамаск и Пекинг е добра работа за светот. Останува да се надеваме дека Русија и Кина ќе можат да го повторат моделот на Сирија доколку суверена држава повторно стане цел на промена на режимот во иднина.

Сирискиот претседател Башар Ал Асад и првата дама Асма Асад пристигнуваат во Пекинг на 21 септември 2023 година.

Сирискиот претседател Башар Ал Асад пристигна во Хангжу, Кина, во четвртокот минатата недела. Ова беше негова прва посета на источноазиската гигантска земја од 2004 година. Разговорите со неговиот кинески колега Си Џинпинг кулминираа со најавата за “стратешко партнерство” меѓу двете држави.

Со оглед на тековното слабеење на конфликтот што беснее во Сирија веќе дванаесет години и враќањето на државата на светската сцена преку регионалните мултилатерални институции, меѓународните медиуми ја прикажаа посетата на Ал Асад на Кина како обид да се прекине дипломатската изолација на Дамаск. Некои Западни коментатори, исто така, го критикуваа она што тие го нарекуваат “нормализација на сирискиот претседател”, кого го сметаат за воен злосторник.

И покрај овие погрдни портрети, посетата на Ал Асад е објективно победничка за секој што сака стабилна и безбедна Западна Азија, која исто така е во согласност со желбите на другите држави во регионот. На пример, Саудиска Aрабија ја покани Сирија на самитот на Арапската лига, првото учество на Ал Асад од почетокот на сирискиот конфликт, што означи пресвртница во меѓународното признавање на владата во Дамаск. Набргу потоа, Обединетите Арапски Емирати ја поканија Сирија на климатскиот самит КОП28, кој ќе се одржи на крајот на оваа година.

САД ги изиграа Сунитите против Шиитите

Ова е крајно срамна ситуација за Западните влади, особено за Соединетите држави, кои, поради сопствената заостаната политика, всушност се исклучуваат од Западна Азија. Истите Западни влади тргнаа да ја соборат владата на Ал Асад, искористувајќи го соучесништвото на регионалните држави и искористувајќи ја секташката поделба во регионот. На пример, САД ги користеа претежно државите од Сунитскиот Залив за прокси-конфликт со Персија, која е претежно Шиитска држава.

И покрај ентузијазмот што овие држави го покажаа во тоа време за да ја следат американската линија, реалноста на теренот се промени. Планираното соборување на владата на Ал Асад не се случи, додека Сирија стана жариште на тероризам откако Исламската Држава успеа да заземе поголем дел од територијата на Сирија во екот на сириската граѓанска војна и во воспоставувањето на нејзиниот калифат во Левант.

Во 2015 година, Русија интервенираше воено, спротивставувајќи се на ИСИС и другите прокси-сили поддржани од САД и помогна да се поддржи пропаѓањето на владата на Ал Асад. Без оваа одлучувачка интервенција на Русија, сириската влада сигурно ќе беше соборена и државата ќе станеше центар на меѓународен тероризам. Москва ја донесе вистинската одлука стратешки и морално обрнувајќи внимание на барањето на Сирија за воена помош.

Нормализација меѓу Саудиска Арабија и Персија

САД, од друга страна, го прекршија суверенитетот и меѓународното право на Сирија со нелегално бомбардирање на земјата и окупирање на делови од неа воено, во суштина за да го исчистат нередот што го создадоа. Додека САД беа во средината на операцијата за промена на режимот во Сирија против Ал Асад, Вашингтон започна операција за ликвидација на Исламската Држава во исто време. Поради вродената противречност помеѓу целите што беа дефинирани во Вашингтон – онаа што ја следеше ЦИА и сосема поинаква што ја следеше Пентагон – дојде до фактот дека две прокси-сили поддржани од САД, таканаречените “умерени бунтовници” насочени против Ал-Асад и локалните курдски сили се бореа едни против други во некои случаи. Овој срамен факт го потврди во тоа време американскиот конгресмен Томас Маси, а подоцна го објави американскиот печат.

На крајот од овој кошмар, државите од Западна Азија донесоа јасен заклучок: Ал-Асад ќе остане на власт, а алтернативата за него ќе беше многу полоша. Ова е исто така слично на ситуацијата во Јемен, каде што оваа војна се разви во поширок регионален и секташки конфликт, без јасен крај на повидок. Но, благодарение на нормализацијата на дипломатските односи меѓу Саудиска Арабија и Персија, Ријад објави крај на својата интервенција во Јемен, со што ефикасно заврши оваа војна. Ова беше победничка ситуација за сите во регионот, како и реинтеграцијата на Сирија во нејзиното соседство – и во светот.

Само Западните нации не можат да видат низ маглата на конфликтот што го започнаа и да сфатат дека нивниот план за промена на режимот во Сирија не успеа. Иако не можеа да го елиминираат Ал Асад на бојното поле, тие наместо тоа го насочија своето незадоволство против Сирискиот народ преку драконски санкции и го казнија Дамаск со исклучување од мултилатерални форуми. Овие мерки фундаментално ги кршат принципите на меѓународното право и меѓународната дипломатија и само придонесуваат за понатамошно оштетување на угледот на Западот во Западна Азија.

Стратешко партнерство меѓу Сирија и Кина

Светот разбира дека цврстото противење на Западот кон Ал Асад нема никаква врска со неговите наводни прекршувања на човековите права или неговата автократска влада. Ова го знаеме затоа што владата на Ал Асад беше важен партнер на Соединетите држави во почетната фаза на војната против тероризмот. Покрај тоа, прегледот на „The Intercept„ објавен на 11 мај откри дека САД продале оружје на најмалку 57 проценти од светските “автократски” држави во 2022 година. Ова сугерира дека Вашингтон очигледно не е против автократските тенденции, се додека тие остануваат профитабилни и им служат на неговите интереси.

Од друга страна, со најавата за стратешко партнерство меѓу Пекинг и Дамаск, Кина вети дека ќе обезбеди ресурси за да го олесни економското закрепнување на Сирија по повеќе од една деценија тотална војна. По ваквата траума, сирискиот народ заслужува да биде пречекан назад во меѓународната заедница, да има корист од развојот на цивилизацијата и да учествува во мултилатерални и меѓународни активности.

Од друга страна, со најавата за стратешко партнерство меѓу Пекинг и Дамаск, Кина вети дека ќе обезбеди ресурси за да го олесни економското закрепнување на Сирија по повеќе од една деценија тотална војна. По ваквата траума, сирискиот народ заслужува да биде пречекан назад во меѓународната заедница, да има корист од развојот на цивилизацијата и да учествува во мултилатерални и меѓународни активности.

Без разлика дали Западот може да го прифати тоа или не, сегашната влада на Сирија е признаена од Обединетите Нации. Сирија може да стане важна клучка на амбициозната кинеска иницијатива за Belt and Road (БРИ), во која веќе е вклучена западноазиската држава, и би било заемно корисно и за Сирија и за Кина да го поддржат Дамаск во реконструкцијата и развојот на нејзината повоена инфраструктура.

Крај на американскиот авантуризам во Западна Азија?

Критичарите во Москва можеби се прашуваат дали Русија се согласува со Кина да посегне по својата сфера на влијание? Оваа загриженост би била погрешна. Русија и Кина, како новите сили, имаат свои предности и слабости. Ситуацијата во Сирија беше одличен модел за двете држави да се потпрат на нивните јаки страни и да ги избегнат своите слабости.

Русија беше во најдобра позиција да користи воена сила во Сирија – Кина не беше. Кина, од друга страна, има способност и ресурси да ја обнови дотраената инфраструктура на Сирија – Русија нема. Двете состојки беа/се потребни за да се спаси Сирија, и ниту една моќ во светот не може да се справи со двете во исто време на изводлив начин. Покрај тоа, Москва и Пекинг го засноваа своето партнерство првенствено на отфрлање на унилатерализмот. Воведувањето на идејата за сфери на влијание во оваа дебата, барем до степен до кој големите сили тврдат исклучиво за цели региони, може да ја поткопа основата, а со тоа и исклучително важниот однос меѓу двете држави. Исто така, треба да се забележи дека Кина идејата за сфери на влијание – барем формално – целосно ја отфрла.

Минатата година, го опишав вклучувањето на Сирија во БРИ, што се случи по успешната воена интервенција на Москва, како “двоен удар” од страна на Русија и Кина, означувајќи го “крајот на американскиот авантуризам” во Западна Азија. Можеби тоа беше прерано. Сепак, стратешкото партнерство меѓу Сирија и Кина е секако сериозен удар за американскиот империјализам. Останува да се надеваме дека Русија и Кина ќе можат да го повторат моделот на Сирија, доколку суверена земја повторно стане цел на промена на режимот во иднина со цел да го одбрани принципот на суверенитет, да го поддржи меѓународното право и да го победи унилатерализмот.

Од англискиот

Бредли Бланкеншип е американски новинар, колумнист и политички коментатор со седиште во Прага. Тој има колумна во ЦГТН и е хонорарен новинар за меѓународни новински агенции, вклучувајќи ја и новинската aгенција Ксинхуа. Можете да го најдете На Х под @BradBlank_.

Повеќе на тема – Сирија


Tags: