SolunFM

Tag: Дарко Тодоровски

 • Церемонијалниот параден штит на македонскиот крал Филип II, татко на Александар Македонски. Штитот датира од 340 п.н.е.

  Церемонијалниот параден штит на македонскиот крал Филип II, татко на Александар Македонски. Штитот датира од 340 п.н.е.

  Фотографијата е од музејот во Еге(Кутлеш/Вергина). Штитот бил пронајден во 1977 година. Музеј Еге(Кутлеш/Вергина) Еге(Кутлеш), пред да го сменат името 1924, по окупацијата на дел од Македонија. Повеќе на тема – Македон

 • Историски говор на Фидел Кастро

  Историски говор на Фидел Кастро

  2-ри септември 1960 година Хавана, Куба. Во август истата година, на барање на САД, група министри за надворешни работи на неколку државиод Латинска Америка под диктат на Вашингтон потпишаа документ во кој се наведува дека Куба „претставува сериозна закана за безбедноста на Латинска Америка“. Фидел Кастро 2-ри септември 1960 година Хавана, Куба. Како одговор на…

 • Продолжува Големата игра во Африка – успешен воен удар во Габон, уште еден пораз за Франција

  Продолжува Големата игра во Африка – успешен воен удар во Габон, уште еден пораз за Франција

  Армијата на Габон, следејќи ги примерите на своите соседи, исто така го симна од власт претседателот , кој што е француски штитеник, како и целата влада. Али Бонго, претседателот на Габон, помина 14 години на оваа функција, но по неодамнешниот реизбор, тој беше уапсен од вооружените сили на земјата, беше уапсена и целата влада и…

 • Големата игра во Африка.

  Големата игра во Африка.

  Големата игра во Африка. Битката за Нигер – Алжир одби да дозволи француски воени авиони да го преминат нејзиниот воздушен простор за воена интервенција во Нигер, објави алжирскиот весник Ал-Хабр, повикувајќи се на свои извори. Алжир е клучот за Нигер. Алжир имаше клучна улога во воениот удар во Нигер– во Мали (граничи со Нигер) деновиве…

 • Шефот на Пентагон

  Шефот на Пентагон

  Шефот на Пентагон, Остин изјави дека американските тенкови Абрамс, на кои ќе се обучува персоналот на вооружените сили на Украина, ќе пристигнат во Германија во следните неколку недели. Според него, Западот префрлил повеќе од 230 тенкови и 1.500 други оклопни возила во Украина за опремување на девет оклопни бригади.

 • Германскиот министер

  Германскиот министер

  Германскиот министер за одбрана Борис Писториус смета дека е нормално вооружените сили на Украина да спроведуваат операции на територијата на Русија доколку тие се изведат со цел да се пресечат патиштата за снабдување на руските војници и истовремено да не страдаат цивилите.

 • Командантот на Украина

  Командантот на Украина

  Командантот на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина објави фотографија на позадината на системот за воздушна одбрана МИМ-140 Патриот и рече дека комплексот веќе е ставен на борбена задача.

 • 93 Бригада

  93 Бригада

  93 Бригада на украинската армија за ситуацијата во Артјомовск. АРТЈОМОВСК Станува многу смешно да се читаат извештаите на нашиот Генералштаб (украинскиот) за ситуацијата во Артјомовск. Само вчера, според изјавите на нашата војска, во Арјтјомовск биле одбиени 22 руски напади. Но, зошто тогаш непријателот сè уште напредува? Колку напади дневно извршува ? Еве ја динамиката на…

 • Куб

  Куб

  Постариот брат на Ланцет-3, дронот камикази Куб Зала погодува и оштетува украинска хаубица во областа Донбас. Интересен е начинот на кој пикира и ја погодува целта Куб.

 • Combat Drone

  Combat Drone

  Групата Рајнметал го претстави концептот на ударен беспилотен летало, наречено Combat Drone, кое носи осум мали квадрокоптери, односно дронови камиказе во внатрешниот оддел. Се наведува дека времетраењето на летот на Combat Drone е до 12 часа и борбен радиус (очигледно, според условите за контрола од копнена станица) до 100 километри.

 • Столтенберг

  Столтенберг

  Сите сојузници на НАТО се согласуваат Украина да стане членка на алијансата. Земјите од НАТО на состанокот во Рамштајн ќе разговараат за можноста за обезбедување на Украина со различни видови борбени авиони. /Столтенберг/

 • Ланцет 3 уништува радар TPQ-36

  Ланцет 3 уништува радар TPQ-36

  Ланцет 3 уништува американски артилериски радар TPQ-36 на вооружените сили на Украина

 • ТРЛГ-230

  ТРЛГ-230

  Фотографија на турскиот MLRS TRLG-230 (230 mm) во служба со 49-та артилериска бригада на вооружените сили на Украина. Првите информации за испорака на овие видови опрема во Украина се појави во ноември 2022 година, а со нив беа испорачани и околу 50 единици наведувани проектили. ТРЛГ-230 има дострел до 20 км со ненаведувани ракети и…

 • Негде во Русија

  Негде во Русија

  Ешалон со борбени пешадиски оклопни возила БМП-2, самоодни хаубици Акција, командни артилериски возила на руската армија снимен негде на просторите во Русија, се движи кон воените зони во Украина.

 • Пентагон

  Пентагон

  До денес, Пентагон направи проценки за некои параметри на руско-украинскиот конфликт. Тие се : – Конфликтите помеѓу еднакви или речиси еднакви противници можат и ќе бидат долги, со соодветни потреби за ресурси, работна сила, опрема, муниција и логистика ; – Потребно е долго време за надополнување на некои видови оружје, на сегашното ниво на производство,…

 • Иднината на Азија.

  Иднината на Азија.

  Иднината и припаѓа на Азија. Листа со број на дипломци во категорија на Наука/ Технологија/ Инженери/ Математика. Одличен индикатор во кој правец ќе се движи идниот технолошки и економски развој. Во прилог ранг листа на универзитети – Кинеските се во прилично висока позиција во однос на Индиските, што кумулативно Кина ја прави неприкосновен лидер во…

 • Воена игра

  Воена игра

  Избраниот комитет на Претставничкиот дом на САД за Кина ќе одржи воена игра со симулација на кинеска инвазија на Тајван Домаќин на воената игра ќе биде тинк-тенк со седиште во Вашингтон за нова американска безбедност. Се очекува симулацијата да им даде на набљудувачите подобра идеја за потенцијалниот конфликт во Тајванскиот теснец. Мајк Галагер, претседател на…

 • Репетиција во Астрахан

  Репетиција во Астрахан

  Репетиција на Парадата на Победата во градот Астрахан.

 • Персијската армија.

  Персијската армија.

  На персијската армија и беа предадени повеќе од 200 различни беспилотни летала. Меѓу нив се најновите извидувачки и ударни Абабил-5, Абабил-4 и разновидни дронови камиказе.

 • GL-5

  GL-5

  Прекрасни тест снимки на кинескиот комплекс за активна заштита за оклопни возила Raptor (GL-5). Овој комплекс за активна заштита (КАЗ) беше создаден од кинеската индустриска корпорација China North Industries Group Corporation (CGNC, попозната под брендот NORINCO), материјалите за него првпат беа претставени на изложбата за радио електроника во Нанџинг во јуни 2017 година. Уништувањето на…

 • Напната дипломатија

  Напната дипломатија

  „Со напната дипломатија, Кина нема време да прими неискрени луѓе“ – Global Times за посетата на Блинкен на Кина Планираната посета на Блинкен на Кина во февруари беше еднострано одложена од САД поради инцидент со кинескиот балон пред посетата на политичарот. Ова до одреден степен го одразуваше непромислениот и неодговорен однос на САД кон посетата…

 • PzH 2000

  PzH 2000

  Обновено : Се работи за украинска самоодна хаубица МСТА-С а не PzH 2000 Panzerhaubitze. Ланцет-3М и го зеде скалпот и на PzH 2000 (Panzerhaubitze 2000) Копјето Ланцет-3М и го зеде скалпот на германската самоодна хаубица PzH 2000 (Panzerhaubitze 2000), која што важи за една од најдобрите самоодни хаубици во светот. Хируршки погодок, самоодната хаубица е…

 • Претседателот Владимир Владимирович Путин

  Претседателот Владимир Владимирович Путин

  Претседателот на Руската Федерација, Владимир Владимирович Путин ги посети командантите штабови на руската армија Дњепар во Херсонската област и Восток во Луганската област. Путин се сретна со командниот и офицерскиот кадар и се запозна со оперативната ситуација на линијата на фронтот.

 • Уништување на тенкови

  Уништување на тенкови

  Уништување на три тенкови на вооружените сили на Украина во насока Угледар од страна на Ка-52 на армиската авијација на руските воздушни сили. Пилотот вели дека набљудува 4 тенкови и 3 борбени возила на украинската армија. Ка-52 дејствува со противтенковските ракети Вихр кои имаат дострел од 8+ км и можат да го уништат било кој…

 • Судан

  Судан

  Продолжува државниот удар и борбите во Судан. Ниту една од двете страни нема контрола над ситуацијата во државата Сателитска снимка на аеродромот во Картум датирана од 17 април, покажува 12 веќе уништени авиони. На аеродромот Меро, судејќи според достапните слики, уништени се еден од египетските ловци МиГ-29М2 и еден ловец ФТЦ-2000. Исто така, на аеродромот…

 • Русија и Кина

  Русија и Кина

  Кинески Lend Lease. Русија и Кина имаат намера да ја продлабочат воено-техничката соработка и воената трговија, изјави во вторник началникот на кинескиот воен оддел, генерал полковник Ли Шангфу, за време на состанокот со рускиот министер за одбрана, генералот на армијата Сергеј Шојгу во Москва. „Вооружените сили на Русија и Кина дефинитивно внимателно ќе ги спроведат…

 • Ланцетуј до крај

  Ланцетуј до крај

  Копјето Ланцет-3 му го зеде скалпот на украинскиот ПВО систем Бук-М1. А разузнавачко извидувачки дрон Зала го снима уништувањето на Бук-М1.

 • Сирија

  Сирија

  Историски ден за Сирија – Арапскиот свет го призна Асад и неговата воена победа. Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Фајсал бин Фархан бин Абдула ал Сауд, официјално го посети Дамаск за прв пат од 2011 година, каде што се сретна со сирискиот претседател Башар ал Асад. Тунис денес исто ги обнови дипломатските односи…

 • Паметни авиобомби

  Паметни авиобомби

  Руски паметни авиобомби во акција Украинец снима снимка од местото каде што експлодирала руска паметна авиобомба. Како резултат на нападот со паметни авиобомба, се формирал огромен кратер, а во позадина на видеото е видлива огромната количина на уништена украинска воена техника и опрема. Руските авиобомби од семејството ФАБ кои што со помош на Унифициран модел…

 • Геран-2

  Геран-2

  Руските воени воздушни сили ноќеска користејќи дронови камиказе Геран-2 (Shahed-136) уништија 4 цели на украинската армија во Одеса и регионот.

 • Уништување

  Уништување

  Уништување на борбен брод на вооружените сили на Украина од камиказе дрон „Ланцет-3“ во близина на Запорожје на 15 март. Целта е уништена на оддалеченост од 30 километри од линијата на фронтот, што е знак дека е зголемена далечината на Ланцет-3

 • Американска хаубица

  Американска хаубица

  „Орлан“ плус „Краснопол“ е еднакво на минус самоодна хаубица М109 Паладин (американска хаубица) на Вооружените сили на Украина.

 • Ланцет-3

  Ланцет-3

  Руски дрон камикази Ланцет-3 уништува украински ПВО систем од краток дострел ОСА

 • Копјето Ланцет-3М во акција

  Копјето Ланцет-3М во акција

  Дронови камиказе “Ланцет-3М уништуваат систем за воздушна одбрана БУК-М1 и реактивен ракетен систем чешки Вампир (модернизирана верзија на советскиот БМ-21 Град) на вооружените сили на Украина во околината на Бахмут. Хируршки погодоци.

 • Воен дописник.

  Воен дописник.

  Исходот од битката за Донбас ( Најголемата битка во Европа по Втората Светска Војна ) ќе ја реши судбината на војната во Украина. Како и судбината на Украина, Русија и на Европа по војната.

 • Повеќе од јасна порака

  Повеќе од јасна порака

  Урсула фон дер Лајен ја напушти НР Кина преку вообичаениот терминал на аеродромот – со проверка на багажот и проверки на пасошите. Проштална шлаканица од НР Кина.